خانه / فولادهای آلیاژی / روند تولید فولاد در کوره ها
سنگ آهن

روند تولید فولاد در کوره ها

خلاصه ای از آنچه در کوره های ذوب اتفاق می افتد

چگونگی تولید فولاد آلیاژی با ذوب بلوک های فلزی ، آلیاژی ، غیر فلزی، صورت می پذیرد در دو نوع فلزات، غیر آهنی و آهنی وجود دارد. بعضی از نمونه های فلزات آهنی، فولاد آلیاژی، چدن، فولاد با مقاومت بالا و فولاد ابزار هستند.
و نمونه هایی از فلزات غیر آهنی می توان به مس، آلومینیوم، منیزیم، تیتانیوم و غیره اشاره کرد.

برای ساخت فولاد، سنگ آهن اول از زمین استخراج می شود. سپس آن را در کوره های تولید کنسانتره ذوب می کند که در آن ناخالصی ها حذف می شوند و کربن اضافه می شود. در واقع، این یک تعریف بسیار ساده از فولاد:”آهن آلیاژی با کربن کمتر از ۱٪ است “.

کوره های ذوبی نیاز به امکانات فراوانی برای انجام عملیات خود دارند. با این حال، در ساده ترین حالت، کوره یک پوسته فولادی بزرگ است که تقریبا استوانه ای شکل است و با آجر های مقاوم در برابر حرارت محافظت می شود.

کوره هنگامی که روشن می شود و شروع به کار می کنند به طور مداوم فعال است تا زمانی که پوشش کوره های نسوز نیاز به تعویض و تعمیر داشته باشد یا تا زمانی که تقاضا برای تولید فولاد وجود نداشته باشد. مدت زمان عملیات کوره از ابتدا تا انتها به عنوان “کمپین” خوانده می شود و ممکن است چندین سال طول بکشد.

سنگ آهن و دیگر مواد آهن، کک و سنگ آهک از بالا وارد کوره می شوند و سپس شکل خود را از دست می دهند، و گرم تر می شوند، زیرا درون کوره که پشته نامیده می شود، گرم می شود. در نیمه بالایی کوره ، گاز حاصل از سوختن زغال ، مقدار زیادی اکسیژن را از سنگ معدن حذف می کند. در نیمه راه، آهک شروع به واکنش با ناخالصی ها در سنگ معدن و کک می کند تا سرباره ایجاد شود.

خاکسترکک توسط سرباره جذب می شود. برخی از سیلیکاها در سنگ معدن به سیلیکن تبدیل می شود و در سنگ آهن به عنوان یک کربن کک تولید می شود. در پایین کوره که در آن درجه حرارت به طور قابل توجهی به بیش از ۳۰۰۰ فارنهایت افزایش می یابد، سرباره مذاب، شناور در یک استخر از آهن مذاب است که چهار یا پنج فوت عمق دارد. از آنجا که سرباره در بالای آهن شناور می شود، آن را در کوره تخلیه می کنند. آهن ریخته شده در کوره از طریق سوراخ لوله ای آزاد می شود.

این خلاصه ای کوتاه از عملیات پیچیده کوره ذوب است که در این مطلب ارائه دادیم . در اغلب موارد ، چندین کوره ذوبی در یک نیروگاه قرار داده می‌شود تا بتوان موثرترین استفاده ممکن را از سوخت‌ ، امکانات داخلی و غیره به دست آورد.

مهزیار صنعت
Review Date
۴
۵1star1star1star1star1star

همچنین ببینید

فولاد آلیاژی چیست؟

از لحاظ فنی، هر فولادی آلیاژی است، اما همه آنها از نام “فولاد آلیاژی” استفاده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *