ورق روغنی st13
ورق روغنی ST13 چیست
سپتامبر 11, 2018
لوله های استیل
مشخصات فنی لوله استنلس استیل
سپتامبر 15, 2018

بازار فولاد آزاد شد

بازار فولاد بعد از فراز و نشیب‌های دستوری و اعمال حکم‌های کلی از سوی مسوولان و دست‌اندرکاران این حوزه، بالاخره آزاد شد.

روز گذشته جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، سقف رقابت قیمتی در بورس کالا را حذف کرد تا به این ترتیب شرایط برای یکسان‌سازی قیمت‌ها بین بورس کالا و بازار آزاد و حذف واسطه‌ها در این بازار فراهم شود. هرچند تعیین قیمت بر اساس ارز ثانویه نیست، اما به‌نظر می‌رسد مشکل با این تصمیم نیز برطرف شده باشد. به این ترتیب این مقام مسوول با ارسال نامه‌ای به حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران مجوز برداشتن سقف رقابت برای محصولات فولادی در بورس کالای ایران را صادر کرد.

در متن این نامه به ۲ مورد کلی اشاره شده است که این دو مورد سه موضوع مهم همچون «قیمت‌های پایه»، «نرخ کشف شده کالاها» و از همه مهم‌تر «سقف رقابت» را در برمی‌گیرد.سرقینی با اشاره به ضرورت اعمال اصلاحات در تنظیم بازار محصولات فولادی از بورس کالا درخواست کرده که تغییرات مورد نظر در سیستم سازمان متبوع از روز سه‌شنبه (۲۰ شهریور) اعمال و عملیاتی شود. بر‌اساس این دستورالعمل از این به بعد قیمت‌های پایه محصولات فولادی در بورس کالا معادل متوسط نرخ کشف شده کالاها در ۴ عرضه آخر بورس کالا در نظر گرفته می‌شود و به علاوه سقف رقابت در معاملات بورس کالا برای محصولات فولادی باز می‌شود.

در متن این نامه همچنین آمده به چهار فولادساز بزرگ کشور (فولاد مبارکه، ذوب آهن، فولاد خوزستان و فولاد خراسان) اعلام می‌شود که کف عرضه توافق شده جدید با فولادسازان ملاک عمل آنها در معاملات بورس کالا خواهد بود. به‌طوری‌که برای تامین کامل نیاز بازار کف عرضه‌ها افزایش یافته و کالاهای پرطرفدار بازار به سبد عرضه اضافه شده است. همچنین توافق شده که با توجه به تعداد محدود خریداران اسلب، از این به بعد اسلب مورد نیاز کارخانه‌های تولیدی بدون هیچ محدودیتی بر مبنای قیمت کشف شده بورس برای بیلت در بورس ثبت شود (حداکثر تا ۵ درصد بیشتر از قیمت بیلت).

در ادامه نامه معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت همچنین آمده است: با توجه به اینکه خریداران محصولات فولادی از تاریخ اول مرداد به بعد موظف به عودت ۷۵ درصد کالای تولیدی زنجیره بعدی به بورس هستند و ممکن است آنها را به قیمت‌های بالاتر از زمان کنترل سقف بفروشند، موظف به تسویه حساب کالای خریداری شده از فولادسازان از این تاریخ با قیمت‌های کشف شده روز هستند.

پیش‌بینی کاهش قیمت در بازار

جعفر سرقینی روز گذشته همچنین در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما خبر داده است که به زودی با تمهیدات اندیشیده شده قیمت فولاد و سایر مقاطع کاهش فوق‌العاده‌ای یافته و قیمت میلگرد به کیلویی ۳۵۰۰ تومان خواهد رسید.

جعفر سرقینی در ادامه این گفت‌وگو اضافه کرده است: از ۲۴ شهریور امسال فقط کسانی قادر به خرید از بورس کالا خواهند بود که سفارش آنها در سامانه بهین‌یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت شده باشد.

این مقام مسوول در ادامه با اشاره به اینکه قیمت فولاد تا کیلویی ۳۸۰۰ تومان کاهش یافته بود اما با افزایش قیمت ارز قیمت فولاد نیز تا ۴۸۰۰ تومان افزایش یافت، گفت: قیمت فولاد در ادامه مسیر با تغییرات انجام شده به کیلویی ۴ هزار و ۱۰۰ تومان تا ۴۲۰۰ تومان کاهش یافت که پیش‌بینی می‌کنیم قیمت فولاد به زودی به کیلویی ۳۵۰۰ تومان تا ۳۶۰۰ تومان برسد.

سرقینی همچنین گفت: عرضه محصولات فولادی از اول مرداد تا کنون حدود ۷۵۰ هزار تن بوده که فقط ۱۵ هزار تن از این میزان میلگرد و مقاطع طویل بوده است.

وی افزود: از روز سه‌شنبه سقف رقابتی برای عرضه در بورس برداشته می‌شود ضمن اینکه از فولادسازان بزرگ تعهد گرفتیم تا عرضه محصولات فولادی را به میزان ۳۰ درصد در بورس کالا افزایش دهند؛

پیش‌بینی می‌کنیم با وجود کاهش قیمت انواع مقاطع فولادی و به‌ویژه کاهش قیمت میلگرد به کیلویی ۳۵۰۰ تومان در بازار، درآمد فولادسازان در بورس نیز ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش پیدا کند.

کاهش قیمت و افزایش عرضه با حذف سقف رقابت

حذف سقف رقابتی فولاد در بورس کالا موجب کاهش قیمت‌ها در بازار آزاد برای مصرف‌کننده و افزایش میزان عرضه در بورس کالا خواهد شد. رسول خلیفه سلطان با بیان این مطلب گفت: بر‌اساس دستورالعمل حذف سقف رقابت در بورس کالا، قیمت پایه بر مبنای میانگین ۴ نرخ کشف شده آخرین عرضه‌ها خواهد بود. وی با تاکید براینکه تا‌کنون به علت مصوبه دستوری قیمت‌گذاری در بورس کالا، مکانیزم عرضه و تقاضا با اختلال مواجه بود، افزود: بر این اساس فقط تولید‌کنندگان بزرگ فولادی متعهد به عرضه محصولات خود در بورس کالا بودند این درحالی بود که متقاضی برای آن وجود نداشت.  دبیر انجمن تولید‌کنندگان فولاد تصریح کرد: با اجرای دستورالعمل جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر حذف سقف رقابت فولاد در این بازار، میزان عرضه و تقاضا با افزایش مواجه خواهد شد، زیرا این بازار کاملا رقابتی است. وی با بیان اینکه بر‌اساس مصوبه قیمت‌گذاری دستوری علاوه بر اینکه انگیزه فولاد سازان برای عرضه در بورس کالا کاهش یافت بستر مناسب برای رانت فراهم شده بود.

خلیفه‌سلطان افزود: بر اساس مصوبه قیمت‌گذاری دستوری فولاد در واقع میزان عرضه و تقاضا در بورس کالا با ۷۰ درصد اختلال مواجه شد و این اتفاق به ضرر تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان نهایی بود. به گفته وی، با مصوبه جدید وزارت صمت مبنی بر حذف سقف رقابتی فولاد در بورس کالا، میزان عرضه و تقاضا آزاد می‌شود و شاهد افزایش عرضه در این بازار و متعادل شدن قیمت‌ها در کف بازار خواهیم بود. دبیر انجمن تولید‌کنندگان فولاد تاکید کرد: با اجرای دستورالعمل جدید وزارت صمت شاهد کاهش قیمت‌ها به میزان حداقل ۵۰۰ تومان در هر کیلو خواهیم بود. وی همچنین ابراز امیدواری کرد: با اجرای دستورالعمل جدید وزارت صمت، میزان سهام شرکت‌های فولادی نیز در بورس با رشد مواجه ‌شود. شنیده‌ها حاکی است تصمیم به آزادسازی سقف رقابت محصولات فولادی در بورس کالا در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور به ریاست رئیس‌جمهوری اتخاذ شده است.

 

منبع : دنیای معدن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>