تفاوت بین نورد سرد و گرم فولاد چیست؟

فولاد های آلیاژی
فولادهای آلیاژی و کاربرد آنها در صنعت خودرو
اکتبر 13, 2018
فولاد گالوانیزه
روند تولید و مزایای فولاد گالوانیزه
اکتبر 15, 2018

تفاوت بین نورد سرد و گرم فولاد چیست؟

فولاد نورد

انواع مختلفی از فولاد وجود دارد، با اشکال ، گرید ها و مشخصات مختلف. یک تمایز کلیدی در میان محصولات فولادی پیش ساخته، تفاوت بین فولاد نورد گرم و نورد سرد است.

ممکن است واضح باشد اما برخی از انواع فولاد برای برنامه های خاص مناسب تر از دیگران هستند. که دانستن این نکته  می تواند به جلوگیری از هزینه های بیش از حد لازم در مواد اولیه کمک کند. همچنین می تواند زمان و پول را برای پردازش بیشتر صرفه جویی کند. به عبارت دیگر، درک تفاوت های بین فولاد نورد گرم و نورد سرد به طراحان و مهندسین در دستیابی به نتایج بهتر و بهترین قیمت ممکن کمک خواهد کرد .

تفاوت اصلی بین این دو نوع فولاد در فرایندشان است. همانطور که می توانید تصور کنید، “نورد گرم” به پردازش با حرارت انجام می شود. “نورد سرد” به فرآیندهای انجام شده در دمای اتاق یا نزدیک به آن اشاره دارد. اگرچه این تکنیکها عملکرد کلی و کاربردی را تحت تاثیر قرار می دهند، اما نباید با مشخصات رسمی و درجه بندی فولاد اشتباه گرفته شوند.

 

 فولاد نورد گرم:

 

فولاد نورد گرم در دماهای بالا تحت فشار قرار گرفته‌است (بیش از ۱۷۰۰EsF )که بالاتر از دمای کریستال شدن برای اکثرفولادها می‌باشد. این روند تولید باعث می‌شود فولاد راحت‌تر شکل بگیرد و همچنین منجر به محصولاتی می‌شود که کارکردن با آن ها راحت‌تر کار است.

برای فرآوری فولاد نورد گرم، تولید کنندگان با یک شمش بزرگ و مستطیلی شروع می‌کنند. شمش گرم می‌شود و برای پیش پردازش فرستاده می‌شود، که در آن به یک رول بزرگ مسطح می‌شود. از آنجا که ، این فولاد در دمای بالا نگهداری می‌شود و فولاد داغ گداخته در یک سری از غلتک‌های فشاری قرار می‌گیرد تا ابعاد نهایی خود را بدست آورند. برای ورق فلزی، تولید کنندگان فولاد نورد شده را به داخل کویل چرخانده و آن را خنک می‌کنند.برای دیگر اشکال، مانند میله‌ها و صفحات، مواد برش خورده و بسته‌بندی می‌شوند. فولاد به آرامی سرد می‌شود. چون فولاد نورد گرم بعد از پردازش سرد می‌شود، کنترل کمتری روی شکل نهایی آن وجود دارد که آن را برای کاربردهای دقیق مناسب نمی‌سازد. فولاد نورد گرم اغلب زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ابعاد دقیق در پروژه های صنعتی و پروژه‌های ساخت‌وساز، حیاتی نیستند.

فولاد نورد گرم معمولا نیاز به پرداخت کمتری نسبت به فولاد نورد سرد دارد که آن را بسیار ارزان‌تر می‌کند. فولاد نورد گرم همچنین اجازه می دهد تا در دمای محیط خنک شود، بنابراین اساسا نرمال می شود، به این معنی که از تنش های داخلی آزاد شده و می تواند در جریان رطوبت و یا سخت شدن کار ایجاد شود .

 

فولاد نورد سرد:

 

فولاد نورد سرد اساسا فولاد نورد گرم است که پردازش بیشتری را پشت سر گذاشته‌است. برای گرم کردن فولادنورد سرد، تولید کنندگان به طور کلی فولاد نورد داغ را خنک می‌کنند و آن را برای رسیدن به ابعاد دقیق‌تر و ویژگی‌های سطح بهتر رول می کنند. اما اصطلاح “نورد” اغلب برای توصیف طیف وسیعی از فرآیندهایی مانند چرخاندن، سنگ زنی و صیقلی استفاده می شود، که هر کدام از آنها تغییرات موجود در محصولات نورد گرم را به محصولات پالایشگاهی تغییر می دهد. از لحاظ فنی، “نورد سرد” فقط برای ورقهایی است که فشرده سازی بین غلطک ها انجام می شود. با ویژگی های سطح بهتر از فولاد گرم نورد، جای تعجب نیست که فولاد نورد سرد اغلب برای کاربردهای فنی دقیق تر و یا جایی که زیبایی شناسی مهم است استفاده می شود.

اما با توجه به فرآوری بیشتر برای محصولات نهایی نورد سرد، آن‌ها قیمت بالاتری دارند .با توجه به ویژگی های فیزیکی آنها، فرآیند نورد سرد نیز می تواند فشارهای داخلی را در داخل ماده ایجاد کند. به عبارت دیگر، خنک سازی سرد با استفاده از برش، سنگ زنی یا جوشکاری فولاد، می تواند تنش را آزاد کند و منجر به انحراف یا تاب خوردگی غیرقابل پیش بینی شود .بسته به آنچه که به دنبال ساخت آن می باشید، انواع مختلف مواد دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. برای پروژه های منحصر به فرد و یا تولیدات غیرانحصاری ، مواد ساخته شده از فولاد پیش ساخته می توانند بلوک های ساختمانی برای هر پیکربندی ساختاری قابل تصور را فراهم کنند. برای پروژه‌هایی که در آن‌ها کالاهای زیادی تولید خواهید کرد، انتخابی که میتواند باعث صرفه جویی زمان در ماشین کاری و مونتاژ  شود استفاده از نورد سرد است . این قطعات ریخته‌گری شده را می توان تقریبا به هر شکل در طیف وسیعی از مواد با کیفیت تبدیل کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>