لوله های فشار بالا
لوله های فشار بالا
آوریل 30, 2019
مانیسمان
لوله مانیسمان چیست ؟
آوریل 30, 2019

لوله درزدار

لوله درزدار

لوله درزدار یا لوله جوشی از ورق ساخته می شود.به عنوان مثال از نورد ورق فولادی می توان لوله فولادی ساخت.با توجه به مکانیسم ساخت لوله درزدار، میزان تحمل فشار در این لوله ها نسبت به لوله بدون درز کمتر است.اما با توجه به محدودیت امکانات ساخت و نیز جابجایی لوله بدون درز یا لوله مانیسمان ، در سایز های بالا معمولا از لوله های درزدار استفاده میشود.

لوله درزدار چیست :

لوله های درز دار خود از نظر مکانیزم جوشکاری و نوع جوش به دسته های مختلفی تقسیم میشوند :

لوله درزدار با جوش ERW) Electric Resistance Welded)

لوله درز دار با جوش SAW)Submerged Arc Welded)

لوله درزدار با جوش EFW)Electric Fusion Welded)

لوله اسپیرال یا اصطلاحا لوله درز مارپیچ

لوله های درز ماهیچه و غیره.

از لوله های درز دار استفاده های فراوانی میشود.مثلا لوله داربستی و لوله گالوانیزه و لوله چدنی و غیره. در ایران کارخانه های تولیدی از قبیل لوله سازی ساوه، لوله سازی جهان، لوله سازی سدید، لوله سازی کالوب ، لوله سازی ایران اسپیرال و …بر همین اساس است.

در ساخت لوله و خصوصا این نوع لوله باید به کاربری لوله دقت شود تا نوع فلز و آلیاژ آن به درستی انتخاب شود. لوله درزدار می تواند از فلزاتی از قبیل فولاد، فولاد آلیاژی، چدن، استنلس استیل، آلومینیوم، مس و غیره ساخته شود.لوله نرده ای استیل که جهت مصارف تزیینی ساخته می شود معمولا از نورد ورق استیل ۳۰۴ یا ورق استیل ۲۰۱ یا ورق استیل ۲۱۰ و غیره ساخته می شود.

در کاربری لوله فولادی درزدار اگر سیال عبوری از لوله فولادی درزدار آب باشد و یا سیال با PH خنثی باشد می توان از ورق فولادی معمولی یا ورق ST37 استفاده کرد ولی اگر سیال گاز و خصوصا گاز ترش(گازی حاوی ترکیبات گوگردی) باشد، باید از ورق API 5L استفاده کرد. گاها به این نوع لوله ، لوله های درزدار با تاییدیه تست گاز نیز می گویند.معمولا در خطوط انتقال گاز داخل شهری مثلا لوله کشی گاز داخل ساختمان از همین نوع لوله درزدار با ورق فولادی تست گاز یا ورق API 5L استفاده می شود که به لوله گازی مشهور هستند.

لوله فولادی شوفاژی نیز نوع دیگری از لوله درزدار فولادی هستند که در صنعت کاربرد دارند. یکی از راه های ساخت این نوع از لوله ها  نورد ورق است که بسیار پرکاربرد است. به عنوان مثال برای ساخت مخازن بزرگ ، شفت ها یا پایه از روش نورد ورق استفاده می شود چرا که در این گونه مواقع سایز لوله های درزدار غیر عرف است و باید سفارشی ساخته شود. در ساخت مخازن به روش نورد ورق یا نورد لوله باید به شرایط عملیاتی دقت شود مثلا میزان رطوبت و شرایط فیزیکی فرساینده.

در ساخت بویلرها با توجه به دمای بالا و یا فشار بالا و شرایط عملیاتی معمولا از ورق آلیاژی جهت نوردکاری ورق استفاده می شود.به عنوان مثال از ورق آلیاژی A516 یا ورق آلیاژی A283 و غیره استفاده می شود.اما در جوشکاری لوله درزدار باید به نوع فلز پایه دقت کرد تا الکترود مناسب و نوع مکانیزم جوشکاری به درستی انتخاب شود.مثلا در جوش لوله درزدار A516 و یا لوله درزدار A515 و گریدهای مختلف آنها از جمله گرید ۵۵،۶۰،۷۰ و غیره باید از الکترود ۷۰۱۸ استفاده کرد و نیز شماره سایز یا قطر الکترود به ضخامت ورقی که لوله درزدار از آن ساخته می شود مرتبط است. برای نورد لوله استیل و یا نورد لوله چدنی و یا نورد لوله سوپر آلیاژها از قبیل اینکونل،مونل و … باید از الکترودهای استیل استفاده شود زیرا این فلزات و آلیاژها دارای عنصر نیکل در ساختار خود هستند که شرایط جوشکاری متفاوتی را نسبت به فولاد و چدن دارا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *