کشف قیمت واقعی سنگ آهن با عرضه در بورس کالا

افزایش ۱۹ درصدی تولید فولاد ایران در ماه سپتامبر/تولید در ۹ ماه نخست سال ۱۲٫۵ میلیون تن شد
آبان ۴, ۱۳۹۵
کژ‌دار و مریض قیمتی در بازار فولاد
آبان ۵, ۱۳۹۵

کشف قیمت واقعی سنگ آهن با عرضه در بورس کالا

عرضه سنگ آهن در بورس کالا روش بسیار خوبی است زیرا کشف قیمت واقعی صورت می گیرد و در صورت وجود مشتری داخلی، این محصول در داخل کشور به فروش می رسد و در غیر اینصورت صادر می شود.

به گزارش ماین نیوز، کیوان جعفری طهرانی رئیس امور بین الملل انجمن سنگ آهن ایران به عرضه سنگ آهن در بورس کالا اشاره کرد و گفت: براساس ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر، به منظور جلوگیری از خام فروشی کلیه مواد خام برای گرفتن مجوز صادرات ابتدا در رینگ داخلی بورس کالا عرضه شده و در صورت نبود تقاضا از سوی مصرف کنندگان داخلی، اجازه صادرات به سایر کشورها را دریافت می کنند که در این راستا مقرر شده است تا سنگ آهن به عنوان یکی از کالاهای کلیدی از طریق بورس کالا عرضه شود.

وی عنوان کرد: به دلیل اینکه بورس کالای ایران در حوزه کشف قیمت مناسب و شفاف، موفق عمل کرده است لذا عرضه سنگ آهن در بورس کالا می تواند برای این صنعت مفید باشد زیرا کشف قیمت واقعی صورت می گیرد و در صورت وجود مشتری داخلی، این محصول در داخل کشور به فروش می رسد و در غیر اینصورت صادر می شود.

جعفری طهرانی با بیان اینکه مقرر شده است تا با حمایت سازمان و بورس کالا، سنگ آهن معادن بخش خصوصی نیز برای فروش رفتن با قیمت واقعی در تالار بورس عرضه شود، عنوان کرد: با عرضه سنگ آهن در بورس کالا، فولاد سازان و کنسانتره سازان می توانند نیاز خود را با حضور در بورس کالا تامین کنند و این بهترین پاسخی است که می توان به بحث های مطرح شده در خصوص چرایی صادرات سنگ آهن با وجود نیاز داخلی داد.

وی تاکید کرد: بنابراین به جرات می توان گفت که عرضه سنگ آهن در بورس کالا باعث می شود که قیمت های واقعی برای بازار داخلی کشف شده و همه در جریان قیمت قرار بگیرند؛ در اینجا مصرف کنندگان داخلی اقدام به خرید سنگ آهن از بورس می کنند و اگر این محصول در تالار بورس خریداری نداشته باشد، صادرات به شیوه ای هدفمند صورت می گیرد.

رئیس امور بین الملل انجمن سنگ آهن پیشنهاد کرد: در این روش بهتر است تا سنگ آهن به جای سه باره عرضه بدون مشتری، یکبار در بورس کالا عرضه شده و در صورت عدم وجود خریدار داخلی اجازه صادرات داده شود زیرا عرضه با فواصل زمانی مختلف باعث می شود تا قیمت های جهانی تغییر کند و یا خریدار خارجی برای این محصول وجود نداشته باشد.

جعفری طهرانی با بیان اینکه عرضه پر حجم سنگ آهن در بورس کالا قابل توسعه بوده و باعث رفع نیاز داخل کشور می شود، عنوان کرد: اگر این روند عرضه سنگ آهن در بورس کالا آغاز شود و برای معادن بخش دولتی و نیمه دولتی تعمیم پیدا کند، روشی به سود صنعت سنگ آهن و منافع ملی خواهد بود که برای تسهیل شرایط و سرعت گرفتن این طرح تاکید می کنم، سنگ آهن بهتر است یک بار در بورس عرضه شود و در صورت عدم وجود مشتری مجوز صادرات را دریافت کند.
منبع: خبرگزاری تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *