ساخت مخازن تحت فشار
طراحی و ساخت مخازن تحت فشار
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸
قوطی صنعتی چیست ؟
اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۸

ورق آلیاژی فولادی A36

فولاد ASTM A36

فولاد A36 یک فولاد ساختاری مشترک در ایالات متحده است.استاندارد A36 توسط سازمان بین المللی ASTM  تأسیس شد.

مشخصات فولاد ASTM A36 :

همانند بسیاری از فولادها، فولاد A36،  تراکم ۷،۸۰۰ کیلوگرم در متر مکعب است. مدول یانگ برای فولاد A36 (29000000 psi) 200GPa است. فولاد A36 دارای نسبت پواسون به ۰٫۲۶ و مدول برشی ۷۵GPa   (10،۹۰۰،۰۰ psi می باشد.

ورق A36 به راحتی توسط تمام فرآیندهای جوش جوشکاری می شود. در نتیجه، شایع ترین روش ها برای جوشکاری A36 ارزان ترین و ساده ترین: جوشکاری قوس فلزی محافظ (SMAW)، جوشکاری قوس فلزی گاز (GMAW یا جوشکاری MIG ) و جوشکاری اکسایستیلن است. فولاد A36 نیز به طور معمول در برنامه های ساختاری استفاده می شود.

ترکیب فولاد ASTM A36 :

آلیاژهای فولادی اغلب از آهن تشکیل شده‌اند. اما هر آلیاژ مقادیر متفاوتی از مواد دیگر مثل کربن، نیکل،منگنز، تنگستن و مولیبدن دارد. ترکیبات مختلف خواص مختلفی را در میان آلیاژهای با هم ایجاد می‌کنند .تمام آلیاژهای فولادی یک مدول الاستیسیته، یا اندازه‌گیری سختی، ۲۹ میلیون  psi دارند. مدول الاستیسیته به منظور محاسبه زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که یک قطعه از فولاد بیش از حد برای حمل بار ایمن صورت می‌گیرد.  خواص دیگر فولاد شامل مقاومت تسلیم، یا حداکثر فشار قبل از تغییر شکل فولاد، فشار خمشی مجاز، یا فشار است که فولاد می‌تواند با اطمینان انجام دهد؛ ومحدودیت نهایی، یا فشار که در آن فولاد به طور کامل شکست خواهد خورد.

خصوصیات فولاد ASTM A36 :

A36 دارای مقاومت تسلیم ۳۶،۰۰۰psi  و فشار خمشی مجاز ۲۲،۰۰۰psi  می‌باشد. خواص ASTM A36 به آن اجازه می‌دهد که به صورت یکنواخت شکل یابد چون فشار فراتر از استحکام تسلیم آن افزایش می‌یابد. این  ductility به ساختمان‌ها امکان می‌دهد تا مدت‌ها پس از تشکیل یک سازه در یک وضعیت اضطراری بایستند و به ساکنان اجازه خروج ایمن قبل از فروپاشی را بدهند. دیگر فولادهای  با کارایی بالا مانند  پل بسیار قوی اما شکننده هستند و حداقل تغییر شکل قبل از قطع اتصال پل وجود دارد.

کاربرد ها :

همانطور که ذکر شد ASTM A36 شایع ترین نوع آلیاژ فولاد است. برای اکثر اجزای سازنده، از جمله ستون ها، تیرهای، کفپوش و عناصر پایان  دهنده استفاده شده است. انعطاف پذیری ASTM A36 اجازه نمی دهد که آلیاژ به عنوان کابل استفاده شود و نباید به عنوان میله تقویت کننده (میلگرد) استفاده شود. با این وجود فولاد ASTM A36 برای اکثر کاربردهای دیگر مناسب است.

 اشکال فولادی ASTM A36 :

ASTM A36 و دیگر آلیاژها می توانند به شکل های مختلف برای ساخت و ساز ساختمان شکل بگیرند. این شامل لوله های فولادی، فلنج یا شکل W، استاندارد آمریکایی I-beam یا شکل S؛ تیر های ساختاری، یا شکل T؛ کانال ها یا اشکال C؛ زوایا، یا شکل L؛ صفحات فولادی و میله های فولادی. لوله های فولادی معمولا به عنوان ستون استفاده می شود. فلنج های عریض دارای مشخصاتی شبیه” I” یا “H ” هستند و برای ستون ها یا تیرآهن ها استفاده می شوند. زاویه ها معمولا فقط برای عناصر برش یا عناصر پایان دهنده استفاده می شود، در حالی که ورق ها و میله های فولادی در ساخت و ساز بسیار کاربرد دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>