سازه های فولادی
مزایای سازه های فولادی
اکتبر 21, 2018
فولاد ضد زنگ
ورق استیل چیست ؟
اکتبر 23, 2018

ورق های روغنی نورد سرد شده

نورد سرد

محصولات نورد سرد چندین سال  است که در بازار موجود هستند و برای بسیاری از سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

ورق های نورد سرد امروزه بیش تر از آنچه که در گذشته استفاده می شد کیفیت آن بهبود یافته اند.آنها کنترل بیشتری نسبت به ضخامت، شکل، عرض و سایر ویژگی های خاص کیفیت را ارائه می دهند که برطرف کننده نیازهای جدید سازه های ساختاری است.محصولات ورق‌های نورد سرد در انواع مختلفی از کاربردهای نهایی مثل لوازم خانگی  یخچال، واشر،خشک کن ها و دیگر وسایل کوچک، خودرو و همچنین قطعات یدکی، موتورهای الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. محصولات نورد سرد در این و بسیاری از صنایع دیگر به کار برده می شوند .

برای برآورده کردن نیاز های کاربردی مختلف ، محصولات ورق‌های نورد سرد به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ویژگی‌های خاصی از قبیل شکل‌پذیری بالا ، مقاومت بالا ، مقاومت فرو رفتگی بالا ، خواص مغناطیسی خوب ، قابلیت لایه برداری را ارایه دهند . عملیات نورد سرد باعث سخت شدن کار با ورق می شود در نتیجه، ورق نه تنهانازک ‌تر می‌شود، بلکه بسیار سخت‌ تر شده و دارای قابلیت انعطاف ‌پذیری کمتری خواهد بود و به سختی شکل می‌گیرد. با این حال،بعد از این که محصول (حرارت داده شده تا دماهای بالا) سرد شود، بسیار نرم و قابل انعطاف خواهد بود. در حقیقت، ترکیبی از نورد سرد و تابکاری منجر به پالایش فولاد می‌شود که ویژگی‌های بسیارمطلوب و منحصر به فردی را برای دیگر استفاده های مشتری فراهم می‌کند. یکی از ویژگی های اولیه نورد سرد کاهش ضخامت کویل های نورد گرم به ضخامت نازک ‌تر است که به طور کلی در حالت نورد گرم قابل‌دستیابی نیستند.

واضح است  که  کنترل  ضخامت   ورق  در  تمام طول کویل  بسیار  مهم  است  تا این  اطمینان  حاصل شود که محصول به طور مداوم در طول پردازش بهترین عملکرد را داشته باشد . علاوه بر این، تعدادی از ویژگی های دیگر محصول نیز وجود دارد که باید در فرایند نورد سرد کنترل شود. Flatness (انحراف از یک سطح صاف) یکی از این ویژگی ها است. تکنولوژی پیچیده کنترل شکل برای Flatness استفاده می شود. پایان سطح ، ویژگی دیگری از محصول است که باید در طول فرایند نورد سرد مورد کنترل قرار گیرد. همانطور که می بینید ، فرآیند کاهش ضخامت با نورد سرد بسیار کمتر از فرآیند کاهش ضخامت برای  برآورده کردن ضخامت سفارش مشتری  است.

در حقیقت، کویل داغ و نورد سرد وارد شده به فرآیند کاهش دما باید ویژگی‌های کیفی خوبی داشته باشند. و در ادامه این فرآیند باید به خوبی کنترل شود تا اطمینان حاصل شود که تمام اکسید هایی که در نورد گرم شکل گرفته اند از روی سطح برداشته می شوند . این به این معنی است که ضخامت هر یک از کویل های نورد گرم با دقت کنترل می شود تا آسیاب را با ضخامت مشخصی برای رسیدن به درصد مطلوب سرد کاهش دهد.

تولید یک ضخامت خاص از ورق کویل سرد برای برآورده کردن نیاز ‌های  کاربر  نهایی  شامل  پردازش  بسیار پیچیده  از  مرحله ذوب به بعد است . مواد شیمیایی فولادی ،  متغیرهای پردازش غلتک داغ ،  روش های تراشیدن و برس زنی ، عملیات نورد سرد،  شیوه‌های خنک سازی ، و در نهایت، عمل‌های temper  همگی در  دستیابی به تولید محصولات ورق‌های  نورد سرد با کیفیت بالا نقش  دارند.

 

شرکت مهزیار فولاد صنعت تامین کننده کلیه ورق های نورد سرد (ورق های روغنی) با آلیاژ های مختلف در ایران .

شماره تماس : ۴۴۴۴۹۱۰۱ -۰۲۱

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>