واردات فولاد در دولت روحانی ۲۴۰ برابر شد/ واردات یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد در سال ۹۴

فروشنده و خریدار ورق های استنلس استیل بگیر ، نگیر از ضخامت 0.6 میلیمتر تا 100 میلیمتر در ابعاد مختلف با آلیاژ های ورق 304 ، ورق 316 ، ورق 310 ، ورق 321 ، ورق 309 ، ورق 410 ، ورق 420 ، ورق 430 انواع ورق های استنلس استیل خرید ، فروش ، قیمت روزانه
ورق استنلس استیل بگیر – نگیر ۳۰۴ – ۳۱۶ – ۴۲۰
نوامبر 9, 2016
آهن آلات صنعتی فولاد های آلیاژی استنلس استیل استیل بگیر استیل نگیر هاش سبک هاش سنگین تیر آهن میلگرد نبشی ناودانی لوله مانیسمان لوله اسپیرال ورق آلیاژی ورق سیاه ورق مبارکه ورق گالوانیزه ورق آلوزینک ورق آلوزینک رنگی ورق گالوانیزه رنگی ورق شادولاین ورق سینوسی ورق کرکره
بهره‌برداری از کارخانه ورق‌های پوشش‌دار تاراز
نوامبر 10, 2016

واردات فولاد در دولت روحانی ۲۴۰ برابر شد/ واردات یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد در سال ۹۴

آهن آلات فولاد استنلس استیل ورق میلگرد نبشی ناودانی لوله ورق آلیاژی ورق کربن استیل

آهن آلات فولاد استنلس استیل ورق میلگرد نبشی ناودانی لوله ورق آلیاژی ورق کربن استیل

دنیای معدن – در سال ۹۴ واردکنندگان فولاد ممزوج اقدام به واردات یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد کردند که براساس آمار گمرک میزان واردات این کالا در سال ۹۲ حدود هفت هزار و ۵۰۰ تن بوده تا جایی که واردات آن ۲۴۰ برابر شده است.

لوله استیل , ورق رنگی , ورق آجدار

در سال ۹۴ واردکنندگان فولاد ممزوج اقدام به واردات یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد کردند که براساس آمار گمرک میزان واردات این کالا در سال ۹۲ حدود هفت هزار و ۵۰۰ تن بوده تا جایی که واردات آن ۲۴۰ برابر شده این در حالی است که حتی گفته می شود فولادی هم که وارد شده، غیرممزوج و معمولی بوده است.
فولاد ممزوج در واقع فولادی است که خالص نباشد و حد و مرز دقیقی برای خلوص آن در نظر گرفته نشده است.
فولاد ممزوج یا همان فولاد آلیاژی بیشتر برای مصارف خاص است و در صنایع خاص استفاده می شود. به عبارت دیگر چند آلیاژ با هم ترکیب شده و فولاد آلیاژی یا ممزوج را تشکیل می دهند. ورق فولاد آلیاژی در صنایع چاقوسازی، الکترو موتورسازی و … استفاده می شود و قیمت آن معمولا ۱۰ برابر قیمت ورق فولاد معمولی است.

ورق آهن , فروش ورق سیاه

جهش ناگهانی واردات فولاد ممزوج

اتفاق جالبی که در زمینه واردات فولاد ممزوج افتاده، آن است که تا قبل از سال ۹۴ تعرفه واردات فولاد به میزان چهار درصد بود. بنابر ادعای دولتیان به دنبال فشار تولیدکنندگان فولاد بر مسوولان مبنی بر افزایش تعرفه واردات فولاد، میزان تعرفه عمده واردات فولاد در سال ۹۴ با تصمیم مسوولان دولتی از ۴ به ۱۵ درصد افزایش یافت اما تعرفه واردات فولاد ممزوج در همان میزان چهار درصد باقی ماند. ورق فولادی

آمار رسمی گمرک

براساس آمار گمرک واردات فولاد ممزوج به دلیل مصرف پایینش در کشور در سال ۹۰ تنها ۱۸ هزار تن بوده که در سال ۹۱ به ۲۱ هزار تن و در سال ۹۲ به ۷۵۰۰ تن رسید.
اما در سال ۹۳ ناگهان این رقم به ۱۶۹ هزار تن و در سال ۹۴ با جهشی غیرقابل باور به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن صعود کرده است! ورق سیاه

شرایط بهینه قانونی

به عبارت دیگر واردکنندگان فولاد ممزوج ناگهان با استفاده از شرایط بهینه ای که قانون در اختیار آنها گذاشته نزدیک به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد ممزوج وارد کشور کردند که مورد استفاده آن بسیار محدود در صنایع است! و اصلا نیاز فولاد غیرممزوج کشور هم در این حد نیست.به بیان دیگر فولادی که در سال ۹۲ ارزش وارداتش حدود ۱۰میلیون دلار بوده ناگهان در عرض دو سال آنقدر متقاضی پیدا کرده که ارزش واردات به حدود۸۳۰ میلیون دلار در سال ۹۴ رسیده است.پرسش این است که چگونه واردات فولاد ممزوج که رقم آن ۷۵۰۰ تن در سال ۹۲ بوده در سال ۹۴ به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن رسیده است. به عبارتی واردات آن ۲۴۰ برابر شده است.

نیاز کشور به فولاد ممزوج چقدر است

این پرسش هم مطرح می شود که نیاز کشور به فولاد آلیاژی یا ممزوج چقدر است که این میزان واردات تنها در سال ۹۴ رخ داده است؟
واردات یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد ممزوج رقم بالایی است. حتی نیاز بازار معمولی کشور نیز در این حد نیست. چگونه است این مقدار فولاد ممزوج ناگهان مانند سیل به کشور سرازیر شده است؟
اصلا قانونگذاران دولتی در سال ۹۴ به چه دلیل ناگهان تعرفه واردات چهار درصدی را به ۱۵درصد رساندند اما تعرفه واردات فولاد ممزوج همان چهار درصد باقی مانده؟ آیا این مساله زمینه سوءاستفاده واردکنندگان را برای واردات عظیم سیل آسا فراهم نکرد؟ علت کار چه بود؟
جالب است که بدانیم پس از سال ۹۴ و ناگهان در سال ۹۵ میزان تعرفه واردات انواع فولاد ممزوج و غیرممزوج برابر شده و برای آن ۲۰ درصد در نظر گرفته شد! آیا افزایش ناگهانی تعرفه سایر محصولات فولادی و دست نخوردن تعرفه فولاد ممزوج به بهانه مصرف پایین آن، نباید موجب کاهش واردات فولاد ممزوج شود؟ پس چرا واردات آن رقم صعودی در پیش گرفت و طی یکی، دو سال از ۷۵۰۰ تن به یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن رسید در حالی که مصرف فولاد ممزوج در کشور بسیار ناچیز است و نیازی به این همه واردات نیست. جالب است که فولاد وارداتی به ظاهر ممزوج طی این دو سال در بازار کاملا فروخته شد و سود کلانی را به جیب واردکنندگان سرازیر کرد. آیا وضع چنین تعرفه هایی که میزان تعرفه واردات کمتری دارند در اذهان عمومی شائبه ایجاد نمی کند؟ اگر بهانه این است که فولاد ممزوج مصرف پایین دارد، از این رو باید وارداتش هم کم شود نه آنکه ناگهان سیر صعودی واردات چشمگیر آن تعجب همگان را برانگیزد.
پرسش دیگر آن است که این حجم عظیم فولاد ممزوج به چه کسانی فروخته شده، کجا رفته و خریداران آن چه کسانی هستند؟ آیا نیاز کشور به فولاد آلیاژی این حجم عظیم فولاد وارداتی ممزوج است؟.

منبع: دنیای معدن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *