نفت ایران در بازار اسپانیا جایگزین نفت ونزوئلا می‌شود

لوله های ریز بار میلیمتری
لوله ریز بار
سپتامبر 11, 2016
ورق آجدار . ورق آجدار گالوانیزه
سپتامبر 16, 2016

نفت ایران در بازار اسپانیا جایگزین نفت ونزوئلا می‌شود

روزنامه اسپانیایی الماندو طی گزارشی نوشت: به علت عدم توانایی ونزوئلا در افزایش تولید نفت و همچنین افزایش واردات کشورهای اروپایی از ایران، کاراکاس به تدریج در حال از دست دادن بازار نفت اسپانیاست.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، روزنامه اسپانیایی الماندو نوشت: ونزوئلا به تدریج در حال از دست دادن بازار نفت اسپانیاست، چرا که کشورهای اروپایی واردات نفت از ایران را افزایش داده‌اند.

بر اساس آخرین آمار بریتیش پترولیوم، ونزوئلا علی رغم دارا بودن بزرگ ترین ذخایر اثبات شده هیدروکربنی در جهان، قادر نیست مانع کاهش تولید داخلیش شود و این کشور برای نهمین سال متوالی با کاهش در استخراج نفت مواجه است.

در نتیجه، این کشور آمریکای جنوبی در حال از دست دادن مشتریان خود در سراسر جهان از جمله اسپانیاست.

اسپانیا خرید نفت از ونزوئلا را در ۷ ماه نخست ۲۰۱۶ به میزان ۶۳٫۱ درصد کاهش داده و به ۶۹۷ هزار تن رسانده که برابر با ۱٫۸ درصد مجموع واردات نفتی این کشور است.

از طرف دیگر، بازگشت ایران به بازار نفت پس از لغو تحریم‌ها، ضربه سختی به این کشور بوده است که به اسپانیا نفت صادر می‌کرد.

شرکت‌های نفتی اسپانیا نظیر رپسول و سپسا برای انعقاد قرارداد با جمهوری اسلامی ایران برای واردات نفت خام با کیفیت بالا و قابل دسترس برای بازار این کشور هجوم برده‌اند.

اسپانیا در ۷ ماه نخست امسال ۱٫۱ میلیون تن نفت خام از ایران وارد کرده است که تقریبا ۲ برابر بیش از میزان واردات نفت از ونزوئلاست.

ایران سهم خود از بازار نفت اسپانیا را تا ۳ درصد افزایش داده است، اما با این حال هنوز از تولیدکنندگان بزرگی نظیر مکزیک، روسیه و عربستان عقب تر است.

ایران، پیش از اعمال آخرین تحریم ها در سال ۲۰۱۲، حدود ۶۰۰ هزار بشکه در روز به اتحادیه اروپا نفت صادر می کرد و ایتالیا، اسپانیا و یونان بزرگ ترین خریدارانش بودند.

بر اساس آمار آژانس بین المللی انرژی، ایران حدود ۱۵۰ هزار بشکه در روز نفت در سال ۲۰۱۱ به اسپانیا نفت صادر کرده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *