مونلمونل

مونل یک آلیاژ دوتایی جامد است . از آنجا که نیکل و مس در همه ابعاد قابل حل هستند، این یک آلیاژ تک فاز است. در مقایسه با فولاد، کار با مونل بسیار دشوار است زیرا نیاز به چرخش و کار با سرعت کم و نرخ تغذیه کم است. این آلیاژ مقاوم در برابر خوردگی و اسیدها است، و برخی از آلیاژها می توانند در اکسیژن خالص مقاومت کنند. Monel معمولا در برنامه های کاربردی با شرایط بسیار خورنده استفاده می شود. اضافه کردن مقدار کمی  از آلومینیوم و تیتانیوم، باعث شکل گیری گاما میشود که در نتیجه در سال های طولانی مقاومت بسیار بیشتری دارد.مونل به طور معمول گران‌تر از فولاد ضد زنگ است.

لوله استیل

آلیاژ Monel ۴۰۰ دارای جاذبه خاصی از ۸.۸۰ ، دمای ذوب ۱۳۰۰ – ۱۳۵۰ درجه سانتی گراد، رسانایی الکتریکی تقریبا ۳۴ ٪ IACS  و سختی ۶۵ راکول است .  آلیاژ Monel ۴۰۰ برای سختی آن مورد توجه قرار می گیرد .

مقاله ی آهن الات ساختمانی و مقاله ی آهن آلات صنعتی  را نیز بخوانید
مقاله ی ورق فولاد مبارکه و مقاله ی لوله مانیسمان api  را نیز بخوانید
مقاله ی لوله استیل ۳۱۶ و مقاله ی لوله استیل ۳۰۴ را نیز بخوانید

آلیاژ Monel ۴۰۰ خواص مکانیکی فوق‌العاده‌ای در دماهای بالاتر دارد. استحکام و سختی تنها با کاهش قابل توجهی از انعطاف پذیری و مقاومت در برابر ضربه افزایش می‌یابد. این آلیاژ حتی زمانی که به دمای هیدروژن مایع سرد شود، شکنندگی نخواهد داشت. این امر در تضاد با بسیاری از مواد آهنی است که در دماهای پایین ، علی‌رغم افزایش قدرت آن‌ها ، شکننده هستند.

کاربرد های مونل :  

کاربردهای فضایی

تولید و پالایش نفت

کاربردهای دریایی

ابزارهای موسیقی

مونل ۴۰۰ : 

مونل ۴۰۰ نشان دهنده مقاومت بالا و مقاومت در برابر خوردگی خوبی در محدوده محیط اسیدی و قلیایی نشان می دهد .  همچنین دارای قابلیت انعطاف پذیری و هدایت حرارتی است. مونل ۴۰۰ به طور معمول در مهندسی دریایی، پردازش مواد شیمیایی و هیدروکربن، مبدلهای حرارتی، دریچه ها و پمپ ها کاربرد دارد. استاندارد های زیر تحت پوشش BS 3075، ۳۰۷۶ NA 13، DTD 204B و ASTM B164 قرار دارند.استفاده گسترده از مونل ۴۰۰ در واحدهای آلایندگی، یعنی در بخش واکنش در تماس با اسید هیدروفلوئوریک متمرکز شده است.

بازرگانی مهزیار فولاد  فروشنده و خریدار کلیه اقلام سوپر آلیاژ (مونل . اینکنل . نای هارد . هستلوی . تیتانیوم) جهت خرید و فروش اقلام استنلس استیل خاص ( سوپر آلیاژ ) با واحد بازرگانی این شرکت تماس حاصل نمایید .

شماره تماس : ۴۴۴۴۹۱۰۱ -۰۲۱

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای مورد نیاز با * مشخص شده است

نوشتن دیدگاه