منابع داخلی حداکثر رشد اقتصادی ۵ درصد را فراهم می‌کند

تشکیل کنسرسیوم برای نجات سنگ‌آهن از رکود
شهریور ۱۷, ۱۳۹۵
لزوم استفاده از شرکت‌های «خدمات نفتی» به جای «شرکت‌های بین‌المللی نفتی» در صنعت نفت ایران
شهریور ۱۸, ۱۳۹۵

منابع داخلی حداکثر رشد اقتصادی ۵ درصد را فراهم می‌کند

مدیرعامل شرکت ملی نفت با اشاره به هدفگذاری رشد اقتصادی ۸ درصدی کشور در برنامه ششم توسعه،گفت: با اتکا به منابع داخلی، رشد اقتصادی در بهترین حالت از ۵ درصد تجاوز نمی کند.

به گزارش فارس به نقل از شانا مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در آئین تحویل رسمی ورزشگاه نفت و گاز اروندان خرمشهر به اداره ورزش و جوانان استان خوزستان با اشاره به هدفگذاری رشد اقتصادی هشت درصدی کشور در پایان برنامه ششم توسعه، بر ضرورت جذب سرمایه تاکید کرد و گفت: با اتکای صرف به منابع داخلی، رشد اقتصادی در بهترین حالت از پنج درصد تجاوز نمی کند.

علی کاردر افزود: کشورهای همسایه ما که طی سالهای اخیر توانسته‌اند به رشد اقتصادی مطلوبی دست یابند، جذب سرمایه خارجی را به عنوان یک ضرورت در دستور کار داشته اند و ایران نیز برای تحقق اهداف اقتصادی پیش بینی شده در برنامه های توسعه ای از جمله رشد اقتصادی هشت درصدی، نیازمند جذب سرمایه خارجی است.

کاردر با بیان این که با اتکای صرف به منابع داخلی کشور، رشد اقتصادی در بهترین حالت از مرز پنج درصد تجاوز نمی کند، افزود: این میزان رشد اقتصادی، به معنای حفظ وضع و رفاه موجود است و به بهبود شرایط کمکی نخواهد کرد.

وی با اشاره به این که در آینده، روزانه یک میلیون بشکه نفت از منطقه غرب کارون تولید می شود، ادامه داد: توسعه صنعت نفت به درآمدزایی بیشتر، حرکت چرخهای اقتصادی و توسعه ایران منجر می شود و همه کشور از عواید آن منتفع خواهند شد.

کاردر گفت: تفکر انقلابی حضرت امام خمینی (ره) همدلی را به ما یاد داد و با حاکمیت این تفکر، پس از انقلاب اسلامی فضای همدلی و همراهی بر کشور حاکم بود و آنچه بیش از پیش اهمیت داشت، رفاه مجموعه کشور و نه بخشی از آن بود.

وی با تاکید بر این که باید چنین فضایی همچنان حاکم باشد، گفت: نگاه مثبت و تعامل خوب استانداری خوزستان می تواند به ما در تسریع روند توسعه صنعت نفت در این استان کمک کند و امیدواریم با در نظر گرفتن منافع جمعی و ضرورت توسعه صنعت نفت و اقتصاد کشور، فعالیتهای توسعه ای در این استان شتاب گیرد.

ماموریت اصلی شرکت ملی نفت ایران، تولید نفت و گاز است

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر این که ماموریت اصلی این شرکت، تولید نفت و گاز است، عنوان کرد: اما نگاه مسئولیت مدارانه شرکت ملی نفت ایران ایجاب می کند همگام با تولید و توسعه، بهبود شرایط و امکانات رفاهی را در مناطق عملیاتی نیز مدنظر قرار دهیم و از این رو، با تاکید وزیر نفت، طرح جامعی را برای افزایش رفاه مردم در منطقه غرب کارون در دستور کار داریم.

کاردر گفت: این طرح به دولت خواهد رفت و در صورت تصویب نهایی، اجرای آن به همراهی سایر وزارتخانه ها و ارگانها نیاز دارد و منجر به دستاوردهای مطلوبی برای مردم این منطقه از کشور خواهد شد.

وی با بیان این که متاسفانه این نگاه که شرکت ملی نفت ایران، کل درآمد نفت خام کشور را در اختیار دارد و بنابراین موظف است در بخشهای مختلف، خدمات ویژه ای ارائه دهد، بسیار رایج است در حالی که شرکت ملی نفت ایران نیز مانند دیگر ارگانها، تنها به بخش کوچکی از درآمدهای نفتی دسترسی دارد و با این حال فعالیتهای توسعه ای و ایفای مسئولیت اجتماعی را به عنوان یکی از مسئولیتهای خود دنبال می کند.

معاون وزیر نفت با اشاره به رنجهایی که مردم خرمشهر در سالهای دفاع مقدس متحمل شده اند، ادامه داد: ورزشگاهی که امروز بطور رسمی به این شهر تحویل داده شد، کافی نیست و باید امکانات برای مردم خرمشهر که شهر خون و ایثار است، فراهم شود و مردم این شهر در فضایی شاد و توسعه یافته زندگی کنند.

وی از شرکت نفت و گاز اروندان و هیئت مدیره وقت شرکت ملی نفت ایران که درباره احداث و تحویل چنین ورزشگاهی به مردم خرمشهر تصمیم گیری کرد، افزود: توسعه صنعت نفت به جذب سرمایه نیاز دارد و از آنجا که منابع داخلی، پاسخگوی این نیاز نیست، امیدواریم با فراهم شدن شرایط برای جذب سرمایه های خارجی در مسیر رشد و تعالی صنعت نفت و اقتصاد کشور گام برداریم.(منبع فارس نیوز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *