مقایسه ورق روغنی و ورق سیاه؛ ورق های فولادی نورد گرم و نورد سرد

مخازن تحت فشار
انتخاب مخازن تحت فشار متناسب با کاربردهای صنعتی بر اساس گرید ورق های فولادی
فوریه 24, 2019
فولاد mo40
فولاد Mo40 در چه مواردی کاربرد دارد؟
فوریه 26, 2019

مقایسه ورق روغنی و ورق سیاه؛ ورق های فولادی نورد گرم و نورد سرد

نورد گرم

ورق روغنی و ورق سیاه که تحت عناوین ورق های فولادی نورد سرد و نورد گرم نیز شناخته می شوند، دو نوع متریال فولادی بسیار مهم و پرکاربرد در صنایع هستند. بیشترین سازه هایی که در زندگی روزمره با آن ها رو به رو هستیم از انواع ورق فولادی ساخته شده اند. ورق روغنی یا ورق فولادی نورد سرد به روشی متفاوت از ورق نورد گرم تولید می شود.

ورق روغنی و ورق سیاه در خواص فیزیکی و مکانیکی با یکدیگر تفاوت دارند و هر یک از آنها، حوزه مشخصی از صنعت را تحت پوشش قرار می دهند. دو عامل توان کششی و تحمل فشار، در مورد این دو ورق ارزیابی می شوند. در این مطلب قصد داریم این دو ورق فولادی را با یکدیگر مقایسه کنیم. با مهزیار فولاد همراه باشید.

 

ورق روغنی (ورق فولادی نورد سرد)، ورق ایده آل برای کاربردهای صنعتی سنگین : 

ورق روغنی در صنعت به روش نورد سرد تولید می شود؛ در این روش، فولاد مورد نظر در دمای پایین تر از نقطه کریستالیزاسیون فولاد حرارت می بیند؛ در مرحله بعدی، ورق سرد به صورت رول در می آید. این روش تولید، منجر به تولید ورق های فولادی با توان کششی فوق العاده می گردد. از ورق روغنی برای ساخت مصالح ساختمانی استفاده می شود. مهمترین موارد کاربردی ورق نورد سرد شامل قطعات خودرو، متریال ساختمانی، لوازم خانگی و … هستند؛ این ورق ها دارای قابلیت جوشکاری و رنگ آمیزی می باشند.

 

ورق سیاه (ورق فولادی نورد گرم)، ورق فولادی با توان کششی متوسط : 

نقطه مقابل ورق روغنی، ورق های نورد گرم قرار دارند. برای تولید ورق سیاه، فولاد در دمایی بالاتر از دمای کریستالیزاسیون، حدود ۱۷۰۰ درجه فارنهایت حرارت داده می شود. در این دما، فولاد به راحتی تغییر شکل می دهد و می توان آن را به ابعاد و اندازه های متفاوت درآورد. به این ترتیب، ورق های سیاه در مقایسه با ورق روغنی، قیمت کمتری دارند.

توان کششی و تحمل فشار ورق سیاه در قابل ورق روغنی، مقادیر پایین تری دارند. از ورق های فولادی نورد گرم در ساخت سوله های صنعتی، مخازن، پروژه های ساختمانی و … استفاده می شود. جدول زیر، مقایسه اجمالی میان ورق روغنی و ورق سیاه را نمایش می دهد:

نوع ورقورق سیاهورق روغنی
توان کششی۶۷۰۰۰ psi۸۵۰۰۰ psi
توان بازدهی۴۵۰۰۰ psi۷۰۰۰۰ psi
کاهش سطح۵۸۵۵
میزان کشش تا ۲ اینچ۳۶۲۸
سختی برینل۱۳۷۱۶۷

 

خلاصه:

نورد گرم ورق سیاه در دمای بالا  انجام می شود اما ورق روغنی در دمای معمولی تولید می شود.

  •       ورق های روغنی معمولاً دارای سطح صیقلی و براق هستند اما انواع ورق سیاه به صورت یک پوشش خاکستری دیده می شوند.
  •        ورق های نورد سرد، ابعاد دقیق تری دارند.
  •        ورق های روغنی در مقایسه با ورق های نورد گرم دارای خواص مکانیکی بهتری می باشند.
  •       قیمت ورق روغنی، بیشتر از ورق سیاه است.

قیمت ورق های فولادی بر اساس وزن و ابعاد آن ها محاسبه می شود. مجموعه مهزیار فولاد به عنوان یک مرکز تخصصی فروش انواع فولاد، پروفیل، لوله گالوانیزه و ورق روغنی  در حال فعالیت است. برای اطلاع از نحوه خرید یا سفارش این ورق های فولادی می توانید با کارشناسان مهزیار فولاد در تماس باشید.

3 دیدگاه ها

  1. سوله سبک پیش ساخته گفت:

    من چطوری از شما تشکر کنم؟

  2. فائزه گفت:

    سلام ممنون از مطالبتون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *