معایب انواع لوله گالوانیزه و بررسی پدیده خوردگی در آن ها

تیرآهن H
آهن فروشی , خرید آهن , فروش کلیه آهن آلات ساختمانی و صنعتی
مارس 17, 2019
استانداردهای جوشکاری
استانداردهای جوشکاری فولاد آلیاژی شامل چه مواردی است؟ چه زمانی و چگونه از آن ها استفاده کنیم؟
مارس 19, 2019

معایب انواع لوله گالوانیزه و بررسی پدیده خوردگی در آن ها

انواع لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه که نوعی از لوله های فولادی است، بهترین نوع لوله برای نصب در تأسیسات و راه اندازی خطوط انتقال آب و فاضلاب به شمار می رود. این لوله ها در حقیقت، ورقه های فولادی هستند که به صورت لوله در آمده اند و مهم ترین ویژگی آن ها، وجود یک لایه محافظ روی، روی سطح لوله ها است. این پوشش روی، لوله را در برابر خوردگی محافظت می کند. از لوله گالوانیزه در فضای آزاد برای نصب نرده ها یا پروژه های ساخت و ساز و یا در تأسیسات داخلی به عنوان لوله های آب استفاده می شود. با توجه به اهمیت این لوله ها در صنعت فولاد، این مطلب به طور اختصاصی به بیان مزایا و معایب آن ها می پردازد.

 

مزایای انواع لوله گالوانیزه چیست؟

لوله گالوانیزه که گاهی با نام لوله آهن گالوانیزه نیز شناخته می شود دارای مزایایی است که استفاده از آن در بسیاری از موارد کاربردی را توجیه می سازد. مزایای این لوله ها به این شرح هستند:

۱-محافظ شده در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی:

لوله های فولادی محافظت نشده در صورت تماس با آب و اکسیژن هوا در معرض پدیده مخرب طبیعی با نام زنگ زدگی قرار دارند؛ ترکیب زنگ یا اکسید آهن که روی لوله تشکیل می شود به تدریج، بافت آن را تخریب کرده و در نهایت موجب تخریب آن می گردد. انواع لوله گالوانیزه با یک پوشش محافظ از روی، به طور کامل از دسترسی رطوبت و اکسیژن هوا دور نگه داشته شده اند.

۲-قیمت ارزان تر:

یکی از مزایای انواع لوله گالوانیزه ، قیمت پایین تر نسبت به سایر لوله های فولادی است. برای گالوانیزه کردن این لوله ها از روش های متداول و مقرون به صرفه استفاده می شود؛ در صورتی که این لوله ها از دوام بالاتری نیز برخوردار هستند. تجربه و آمار نشان داده اند که لوله های گالوانیزه تا بیشتر از ۲۵ سال می توانند بدون آسیب در خط لوله کار کنند؛ این عامل، هزینه های تعمیرات و نگهداری لوله گالوانیزه را تا حد زیادی کاهش می دهد.

۳-سهولت در بازرسی:

بازرسی انواع لوله گالوانیزه بسیار ساده و قابل دسترسی است. پوشش محافظ لوله ها که شامل روی است به سادگی با چشم قابل رؤیت می باشد. ضخامت لایه محافظت کننده با دستگاه، قابل اندازه گیری است؛ به این ترتیب با به کارگیری آزمون های غیر مخرب می توان این لوله ها را بازرسی نمود.

 

 

معایب انواع لوله گالوانیزه شامل چه مواردی است؟

علی رغم مزایای کاربردی که لوله های گالوانیزه ارائه می کنند، این متریال دارای دو عیب اساسی هستند؛ البته با تمهیداتی که مهندسان لوله و تأسیسات به کار می گیرند، تا حد زیادی می توان اثرات مخرب را برای این لوله ها کاهش داد. دو مورد از مهم ترین معایب انواع لوله گالوانیزه به این صورت معرفی می شوند:

۱-خوردگی داخلی:

اگرچه لایه محافظ روی که بر روی لوله های گالوانیزه اجرا شده است، آنها را در برابر خوردگی محافظت می کنند اما به تدریج و به مرور زمان، دیواره داخلی لوله تحت اثر خوردگی و رسوب گرفتگی، خورده می شود؛ این عامل از دیواره داخلی به سمت دیواره بیرونی حرکت می کند که نتیجه آن، ترک لوله، شکست دیواره و در نهایت، تخریب آن خواهد بود.

۲-ورود عناصر گالوانیزه به آب آشامیدنی:

یکی از معایب استفاده از انواع لوله گالوانیزه در مسیرهای انتقال آب این است که به مرور زمان و با استهلاک دیواره داخلی لوله، مواد ناشی از پدیده خوردگی و عناصر فلزی به تدریج به داخل آب رها می شوند. این عامل باعث آلوده شدن آب می شود و اگر مقدار آن به بیش از حد مجاز برسد، آلودگی محیط زیست، مسمومیت افراد و همینطور تغییر رنگ آب را موجب می شوند.

 

راهکار مؤثر برای استفاده از انواع لوله گالوانیزه  چیست؟

با توجه به موارد فوق، استفاده از لوله های گالوانیزه، مزایای زیادی دارد و بهترین راهکار برای جلوگیری از اثرات مخرب، بازرسی های دوره ای این لوله ها است. در حال حاضر خرید و فروش لوله های فولادی و لوله های گالوانیزه از طریق مجموعه تخصصی مهزیار فولاد قابل انجام است. برای دریافت قیمت های روز متریال فولادی با این مرکز در ارتباط باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *