فولاد آلیاژی 4130
ازمون های انجام گرفته روی قوطی و پروفیل های صنعتی
مارس 27, 2019
نبشی های استیل
پروفیل استیل
مارس 30, 2019

مشخصات فولاد آلیاژی ۴۱۳۰

فولاد آلیاژی 4130

فولاد آلیاژی ۴۱۳۰ یک فولاد آلیاژی در استاندارد ASTM A29 است. استیل ۴۱۴۰ نیز معمولا به عنوان یک فولاد کرومیلی ، حاوی ۰ – ۰٫۲۸ درصد کربن، ۰٫۸ – ۱٫۱  درصد کروم و ۰٫۱۵ – ۰٫۲۵ درصد مولیبدن شناخته می‌شود. این فولاد شبیه فولاد ۴۱۴۰ است که دارای سطح کربن بالاتری است ،  که ۴۱۳۰ ماده بهبود یافته با جوش پذیری بالاست، و به ازای مقاومت در برابر ضخامت با گرمای مناسب به راحتی ماشینکاری می شود. فولاد آلیاژ ASTM 4130 ورق نازک بسیار عالی است. فولاد AISI 4130 معمولا به صورت گرد عرضه می شود.

فولاد AISI 1430 یک آلیاژ همه کاره با مقاومت در برابر خوردگی و مقاومت مناسب در حدود ۳۱۵ درجه سانتیگراد (۶۰۰ درجه فارنهایت) است. این فولاد که ترکیب مناسبی از قدرت، سختی و مقاومت در برابر خوردگی را نشان می دهد . به عنوان یکی از تامین کنندگان پیشرو در فولاد آلیاژی ۴۱۳۰، مهزیار فولاد قابل اعتماد در  تهیه و عرضه فولاد آلیاژی ۴۱۳۰ در مقاطع مختلف است. لطفا اطلاعات فنی مربوط به آلیاژ فولادی ASTM 4130 در زیر بررسی کنید.

 

۱- عرضه ی فولاد آلیاژی ۴۱۳۰ در محدوده زیر :

۴۱۳۰ تسمه فولادی : قطر ۸ میلی متر تا ۳۰۰ میلی متر ۴۱۳۰ ورق فولادی : ضخامت ۱۰ تا ۱۵۰۰ میلی متر و عرض ۲۰۰ تا ۳۰۰۰ میلی متر ۴۱۳۰ لوله های فولادی: قطر بیرونی ۴ تا ۸۰۰ میلی متر

 

ترکیب شیمیایی ASTM 4130 :

StandardGradeCMnPSSiCrMo
ASTM A29۴۱۳۰۰٫۲۸-۰٫۳۳۰٫۴۰-۰٫۶۰۰٫۰۳۵۰٫۰۴۰۰٫۱۵-۰٫۳۵۰٫۸۰-۱٫۱۰۰٫۱۵-۰٫۲۵
EN10250
/EN10083
۲۵CrMo4/
۱٫۷۲۱۸
۰٫۲۲-۰٫۲۹۰٫۶۰-۰٫۹۰۰٫۰۲۵۰٫۰۳۵≦۰٫۴۰۰٫۹۰-۱٫۲۰٫۱۵-۰٫۳۰
JIS G4105SCM430/
SCM2
۰٫۲۸-۰٫۳۳۰٫۶۰-۰٫۸۵۰٫۰۳۰۰٫۰۳۰۰٫۱۵-۰٫۳۵۰٫۹۰-۱٫۲۰٫۱۵-۰٫۳۰

 

۲- پرسکاری فولاد آلیاژی ۴۱۳۰ :

فولاد ۴۱۳۰ A۲۹ A۲۹ باید بین ۱۲۳۰ و ۹۵۰ درجه سانتی گراد (۲۲۵۰ و ۱۷۵۰ درجه فارنهایت ) ساخته شود. هرچه دما به پایین تر برسد، این ظریف ‌تر نسبت به اندازه عنصر خواهد بود. اگر فولاد آلیاژی ۴۱۳۰ در دمای بسیارپایین شکل ‌گیرد،  در این صورت خطر تشکیل ساختار غیر یکنواخت در برخی نواحی فولاد وجود دارد ، که نیازمند نرمال‌سازی فرآیند قبل از عملیات حرارتی است.

 

۳- عملیات حرارتی روی فولاد آلیاژی ۴۱۳۰ :

۱- آبکاری فولاد آلیاژی ۴۱۳۰

۲- نرمال سازی فولاد آلیاژی ۴۱۳۰

۳- سخت شدن فولاد آلیاژی ۴۱۳۰

 

۴- ماشینکاری :

آلیاژ AISI 4130 به راحتی با روش های معمولی کار می کند. اشکال ساده ممکن است پس از یک فرایند عادی ماشین کاری شوند، در حالی که شکل های پیچیده تر نیاز به آبکاری دارند. با این حال، زمانی که سختی فولاد ۴۱۳۰ افزایش می یابد فرآیند ماشینکاری سخت می شود.

 

۵- جوشکاری

فولاد AISI 4130 در جوش پذیری خوب است و آلیاژ ۴۱۳۰ با هر روشی جوش داده می شود. این آلیاژ ممکن است در موارد خاص نیاز به فرآیند گرمادهی پس از جوشکاری داشته باشند.

توصیه میشود که در طول جوشکاری الکترود های کم کرین با حرارت دهی در دمای ۱۵۰ تا ۲۶۰ درجه سانتی گراد (۳۰۰ تا ۵۰۰ درجه فارنهایت) نگه داشته شوند .

 

۶- کاربرد های فولاد آلیاژی ۴۱۳۰ :

از فولاد آلیاژیAISI ۴۱۳۰ عمدتا در ساخت هواپیماهای مسافربری و نظامی و سیستم‌های پشتیبانی زمینی استفاده می‌شود.

فولاد آلیاژی ۴۱۳۰ یک ماده با قدرتی متوسط است. اما مقاومت زیادی را حفظ می‌کند و آن را برای مسابقات اتومبیل رانی و هوافضا عالی می‌سازند.

این فولاد کم آلیاژ به طور گسترده در بسیاری از کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرد و  در برخی از حوزه‌های کاربردی معمول که به شرح زیر است مورد استفاده قرار میگیرد :

هواپیماهای تجاری، موتور هواپیما

هواپیماهای نظامی

خودرو

ابزار ماشین

ابزارهای هیدرولیکی

هوافضا

صنایع نفت و گاز  به عنوان بدنه و پمپ

صنایع دفاعی و غیره.

 

مهزیار فولاد به عنوان یکی از تامین کنندگان قابل‌اعتماد انواع فولاد آلیاژی برای استفاده در صنایع مختلف است .  هر پرس و جوی فنی و دریافت اطلاعات درباره آلیاژ ها با کارشناسان  با ما تماس بگیرید. ما منتظر تماس شما هستیم.

شماره تماس : ۹۱۰۱ ۴۴۴۴ -۰۲۱  

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *