استانداردهای جوشکاری
استانداردهای جوشکاری فولاد آلیاژی شامل چه مواردی است؟ چه زمانی و چگونه از آن ها استفاده کنیم؟
اسفند ۲۸, ۱۳۹۷
استاندارد AWS
کدهای استاندارد AWS برای جوشکاری فولاد آلیاژی، ورق استیل و سایر فلزات
فروردین ۱, ۱۳۹۸

لوله انتقال گاز سایز بالا

لوله‌های به کار رفته در محیط های گاز ترش

مهزیار فولاد  طیف وسیعی از لوله‌های خطی که برای انتقال گاز ترش مورد استفاده قرار میگیرد را عرضه می‌کند .

لوله‌های خط می‌توانند برای طیف وسیعی از حمل و نقل نفت و گاز در محیط های ارائه دهنده خدمات گاز ترش مورد استفاده قرار گیرند. لوله‌های خطی انتقال گاز ترش مطابق با استاندرد های GB/T9711.3 و API 5L/ISO31813-2007 تولید می‌شوند.

 

لوله های فولادی مورد استفاده در انتقال گاز ترش :

لوله های فولادی مورد استفاده در انتقال گاز ترش ، بسته به عوامل متالورژیکی و محیطی، مستعد ابتلا به ترک خوردگی ناشی از هیدروژن (HIC) هستند.

عوامل متالورژیکی گفته شده  شامل عناصر آلیاژی، ریز ساختار، قدرت تفکیک، و شکل عناصر غیر فلزی است .برخی عوامل محیطی که بر HIC تاثیر می‌گذارند، فشار نسبی سولفید هیدروژن (H2Sو دی‌اکسید کربن، دما، pH محیط کشت و یون‌های تهاجمی مثل کلراید هستندبسیاری از شکست‌ها در خطوط لوله گاز ترش در سراسر جهان در نتیجه عوامل محیطی HIC رخ داده‌است.

تلاش های قابل‌توجهی توسط تولید کنندگان لوله های فولادی، کاربران، و سازمان‌های تحقیقاتی برای درک مکانیزمHIC ، توسعه یک روش تست آزمایشگاهی برای شناسایی و تعیین حساسیت پذیری مواد به HIC، و تولیدفولادهایی با مقاومت HIC  بیشتر، صرف شده‌است. در همین راستا استاندارد بین المللی NACE  یک تست استاندارد که برای لوله های فولادهای ایجاد شده است .

این روش رویه ای را برای ارزیابی مقاومت لوله های فولادی به SWC ایجاد شده توسط جذب H از خوردگی سولفید شرح داده است.این آزمون برای خط لوله با ضخامت دیوار ۵ تا ۳۰ میلی متر است. همچنین این روش شامل قرار دادن عوامل غیر محرک در آب دریای مصنوعی اشباع شده با S2H در دمای محیط و فشاری معادل با PH در محدوده ۴٫۸ تا ۵٫۴ برای ۹۶ ساعت است.نمونه‌ها در صورت لزوم برش، وبه صورت متالورژیکی صیقل داده‌شده و حکاکی می‌شوند، به طوری که شکاف‌ها را می توان از عناصر کوچک، ورق ‌ها، خراش ها و … متمایز کرد. مرکز منابع معدنی و انرژی کانادا اخیرا به طور میانگین برای هر کوپن نسبت حساسیت ترک (CSR)، نسبت طول ترک (CLR) و نسبت ضخامت ترک (CTR) برای هر بخش را محاسبه می کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>