رده بندی لوله
رده بندی لوله های فولادی
اکتبر 5, 2019
لوله های فولادی
کاربرد های لوله های فولادی در صنعت و ساختمان
اکتبر 10, 2019

لوله مانیسمان رده ۸۰ و ۴۰

لوله فولادی رده 40 و 80

تفاوت بین رده ۴۰ و ۸۰ لوله های مانیسمان فولادی :

اگر به دنبال خرید لوله های فولادی بوده اید ، ممکن است اصطلاح رده (schdule) را شنیده باشید. رده لوله فولادی (که در ادبیات مهندسی Sch نوشته میشود) مربوط به ضخامت دیواره های آن است. ممکن است دیده باشید که لوله رده ۸۰ کمی گران تر از لوله با رده ۴۰ است.

اگر چه قطر خارجی یک لوله با رده ۸۰ و یک لوله با رده ۴۰ مشابه است، ولی لوله رده ۸۰ دیواره‌های ضخیم‌تری دارد. تعیین استانداردی برای اندازه گیری لوله ها ناشی از نیاز به داشتن یک سیستم جهانی مرجع برای لوله های فولادی ناشی می شود. از آنجا که ضخامت دیواره متفاوت در موقعیت‌های مختلف سودمند است، ASTM (انجمن آمریکایی برای آزمایش و مواد ) برای طبقه بندی دو نوع معمول رده ۴۰ و ۸۰ ارائه داده است.

تفاوت اصلی بین دو رده ۴۰ و جدول ۸۰ عبارتند از:

قطر و اندازه

میزان فشار آب

رنگ

کاربرد و موارد مورد استفاده

 

قطر و اندازه :

همانطور که قبلا ذکر شد، هر دو رده ی ۴۰ و ۸۰ لوله های فولادی دقیقا قطر خارجی مشابهی دارند. این امر به این دلیل امکان پذیر است که ضخامت دیواره اضافی رده ۸۰ در داخل لوله قرار دارد. این به این معنی است که لوله رده ۸۰ جریان محدود تری خواهد داشت . حتی اگر قطر لوله مشابه با لوله رده ۴۰ باشد. این به این معنی است که رده بندی ۴۰ و ۸۰ لوله ها متناسب با هم هستند و در صورت نیاز می‌توانند در کنار هم مورد استفاده قرار گیرند.

اگر لوله رده ۴۰ در جایی با فشار بالاتر که متناسب با لوله رده ۸۰ است قرار ‌گیرد می‌تواند باعث آسیب شدید شود. و باعث ترکیدگی جریان سیال میگردد.

مقایسه تحمل فشار آب برای  لوله های رده ۴۰ و ۸۰ :

هر دو رده ۴۰ و ۸۰ لوله های فولادی به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرند. هر کدام مزایای خود را در کاربرد های مختلف دارند. لوله رده ۴۰ از دیوارهای نازک تری برخوردار است ، بنابراین برای کاربردهایی که فشار آب نسبتاً کمی دارند بهتر است.

لوله رده ۸۰ دارای دیوارهای ضخیم تری است و قادر به تحمل PSI بالاتری است. این امر آن را برای کاربردهای صنعتی و شیمیایی ایده آل می کند.

شرایط ظاهری لوله های مانیسمان فولادی رده ۴۰ و ۸۰ :

به طور کلی ، لوله رده ۴۰ به رنگ سفید است ، در حالی که رده ۸۰ غالباً خاکستری است تا آن را از رده ۴۰ مشخص کند. لوله های فولادی در بسیاری از رنگ ها موجود است ، بنابراین حتماً هنگام خرید برچسب ها را بررسی کنید.

کاربرد و استفاده :

اگر قصد دارید پروژه تعمیر خانه یا آبیاری را انجام دهید ، لوله فولادی رده ۴۰ ممکن است گزینه مناسبی باشد. حتی لوله رده ۴۰ می تواند در برابر فشار بالا مقاومت کند و بیش از هر نوع دیگری کاربرد در تاسیسات ساختمانی دارد.

مشخصات نمونه لوله مانیسمان فولادی رده ۴۰ و رده ۸۰ :

کلیه لوله های فولادی رده ۴۰ و ۸۰ باید از ترکیبات پلی وینیل کلرید کلاس I ، ساخته شده باشند که طبق واحد  ASTM    D1784 طبقه بندی می شوند. تمام ترکیبات مرکب باید با NSF ذکر شده و شرایط NSF / ANSI استاندارد ۶۱-G را برای آب آشامیدنی برآورده کنند و بدون سرب در نظر گرفته شوند. لوله ها دقیقا مطابق با استاندارد ASTM D1784 و D2665 تولید می شوند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>