لوله فولادی
مزایای استفاده از لوله استیل
اکتبر 11, 2018
فولاد نورد
تفاوت بین نورد سرد و گرم فولاد چیست؟
اکتبر 14, 2018

فولادهای آلیاژی و کاربرد آنها در صنعت خودرو

فولاد های آلیاژی

پس از مشخص شدن پیشرفت تحقیقات در زمینه توسعه فولاد های آلیاژی، محققان صنعت خودرو به این نتیجه رسیدند که فولاد های آلیاژی حاوی نیکل، کروم و و یا هردو برای استفاده در صنعت خودرو مناسب تر هستند  و به ویژه آلیاژهای حاوی ۵٫۰ درصد نیکل و تا حدود ۱٫۵ درصد کروم، با مقدار کربن در حدود ۱۰٫ ۰ تا ۰٫ ۵۰ درصد خصوصیات کاربردی بهتری را ارائه می دهند. اضافه شدن این مقدار آلیاژ به فولاد ماهیت ترکیبات متالوگرافی را تغییر نمی دهد، اما این عناصر عمدتا با تغییرات ساختاری تأثیر خود را بر خواص فیزیکی می گذارند.

در فولاد کربن، به خصوص در بخش های بزرگ، با خنک کردن نمی توان تبدیل را به اندازه کافی موثر انجام داد و به همین علت این فولاد نمیتواند کاربردهای فیزیکی خود را  نمی تواند ارتقا ببخشد.
اضافه کردن یک درصد کوچک از عناصر آلیاژی تحت بررسی برای تولید خواص فیزیکی بهتر شرایط را میسر می سازد. این نوع فولاد ها دارای خواص غیر خورنده نسبتا ساده نسبت به فولادهای کربن نشان می دهند و دلیل استفاده گسترده آن خواص فیزیکی بالایی است که توسط گرما به آنها القا می شود. بحث مفصلی در مورد فولاد Krupp به اصطلاح با کربن بالا حاوی حدود ۱٫۵ درصد کروم، ۴٫۰ درصد نیکل و ۰٫۳۰ درصد کربن وجود دارد.

با افزایش محتوای نیکل، محدوده تحولات در نهایت به یک نقطه کمتر از دمای معمولی اتمسفر کاهش می یابد. حتی تغییر از آستنیت به مارتنزیت رخ نخواهد داد و فولاد آلیاژی نیز نسبتا نرم خواهد بود. حدود ۲۵ درصد از نیکل برای تولید اثر مورد نظر مورد نیاز است و فولادی که تولید می شود به طور خاص به علت خواص فیزیکی آن مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما به دلیل ویژگی های غیر خورنده و مقاومت در برابر حرارت کاربرد فراوان دارد.

این خواص مشابه در فولاد سیلیکون-کروم ، فولاد کروم با محتوای نیکل بالا ، فولاد کروم تنگستن و فولاد با کروم بالا، وجود دارد.
فولاد با کروم بالا به نام فولاد ضد زنگ یافت می شود. همچنین فولاد آلیاژی برای بسیاری از موارد با توجه به خواص فیزیکی مورد نظر و خواص ضد تنشی ساخته می شود. در نهایت، باید عوامل خوردگی که با آن فولاد آلیاژی تماس می گیرند را در محیط به طور کامل شناسایی کرد و از فولاد آلیاژی مناسب محیط بهره برد.

1 دیدگاه

  1. cheap cialis گفت:

    I’m gone to say to my little brother, that he should also pay a visit this blog on regular basis to get updated from most recent news.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>