لوله های فولادی و موارد کاربرد آن
بهمن ۳۰, ۱۳۹۷
قوطی صنعتی
قوطی صنعتی ضخامت بالا
اسفند ۴, ۱۳۹۷

فروش انواع فولاد های آلیاژی

فولادهای آلیاژی

فولاد آلیاژی نوعی فولاد است که از ترکیب عناصر مختلف با درصدهای معین، حدود ۱۰ تا ۵۰ درصد، تشکیل شده است. این عناصر برای ایجاد یک سری خواص فیزیکی و مکانیکی ویژه در فولاد به مخلوط اولیه اضافه می شود. به طور کلی فولادهای آلیاژی را به دو دسته فولادهای کم آلیاژ و پر آلیاژ تقسیم بندی می کنند. هر کدام از این فولادها برای یک کاربری، مناسب می باشند.

ساده ترین نوع فولادهای آلیاژی ، فولادی است که از آهن به عنوان ترکیب اصلی و عنصر کربن با میزان ۱/۰% تا ۱%، بسته به نوع فولاد، تشکیل شده است. آلیاژهای رایج در این زمینه فولادهایی هستند که از عناصری همچون منگنز (این عنصر در همه آلیاژها به نسبت وجود دارد)، نیکل، کروم، مولیبدن، وانادیوم، سیلیس و بور ساخته می شوند.

انواع فولادهای آلیاژی که کمتر رایج هستند شامل فولادهایی هستند که از عناصر آلومینیوم، کبالت، مس، سریم، نیوبیوم، تیتانیوم، تنگستن، قلع، روی، سرب و زیرکونیوم تشکیل شده اند. هر کدام از انواع فولادهای آلیاژی به نسبت درصد هر یک از عناصر سازنده آن، دارای خصوصیات مکانیکی ویژه ای هستند؛ سختی، توان کششی، خستگی، مقاومت به خوردگی، مقاومت به پارگی، تحمل دمایی و …، نمونه هایی از این خواص هستند.

 

فولاد آلیاژی کم کربن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

فولاد آلیاژی کم کربن یا Low Alloy Steel، به نوعی فولاد اطلاق می شود که میزان عناصر تشکیل دهنده آلیاژ مانند نیکل، کروم، مولیبدن و سایر عناصر، کمتر از ۵/۱۰ % باشد. این نوع فولاد معمولاً با عنوان فولادهای کم آلیاژ نیز شناخته می شود. از این نوع فولاد برای تولید محصولاتی که در شرایط دمایی پایین، حرارت های بسیار بالا یا محصولاتی با توان کششی بالا باید به کار روند، استفاده می شود.

فولاد آلیاژی کم کربن به چند نوع مختلف تقسیم بندی می شود؛ ا) فولاد آلیاژی مولیبدن – کروم؛ این نوع فولاد شامل ۵/۰ تا ۹% کروم و ۵/۰ تا ۱% مولیبدن است. میزان کربن موجود در این نوع فولاد، کمتر از ۲۰/۰ % است. کروم موجود در فولاد موجب افزایش مقاومت به خوردگی و اکسید شدگی می گردد و مولیبدن این فولاد، توان کششی و تحمل حرارت های بالا را در فولاد آلیاژی تأمین می کند. ۲) دومین نمونه از فولاد آلیاژی کم کربن شامل آلیاژهایی از نیکل است. از این آلیاژ برای کاربردهای دمای پایین با توان کششی بالا استفاده می شود. میزان نیکل در این فولاد آلیاژی، ۵/۲ % تا ۵/۳ % است.

 

فولاد آلیاژی پر کربن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

فولاد آلیاژی پر کربن یا High Alloy Steel، نوع دیگری از فولاد آلیاژی است. این نوع فولاد دارای درصد بیشتری از عناصر است. فولاد استنلس استیل، معروف ترین فولاد پر کربن است و دارای حداقل ۱۲% کروم است. این نوع فولاد به سه دسته اصلی مارتینزی، فریتی و آستنیتی تقسیم بندی می شود.

 

انواع فولاد آلیاژی در چه مواردی کاربرد دارد؟

از فولاد آلیاژی کم کربن، کروم – مولیبدن برای ساخت تجهیزات پالایشگاهی، پتروشیمی، صنایع و تجهیزاتی که با فشار بخار بالا و دمای زیاد سروکار دارند استفاده می شود. برای تولید لوله های تجهیزات حرارتی مانند مبدل های حرارتی، بویلرها و دیگ های بخار از انواع فولاد آلیاژی استفاده می شود.

برای دریافت قیمت انواع فولاد می توانید با مجموعه تخصصی مهزیار فولاد تماس حاصل فرمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *