لوله های گالوانيزه
مزایای کاربردی لوله های گالوانیزه
اکتبر 17, 2018
روند پردازش ورق فولاد روغنی
اکتبر 20, 2018

فرایند گالوانیزه کردن

فرایند گالوانیزه

برای درک  فرایند گالوانیزه  کردن، ابتدا لازم است بدانید که بیش از یک راه برای رسیدن به فلز گالوانیزه وجود دارد. گالوانیزه یک فرایند شیمیایی، الکتریکی یا مکانیکی است که روی (Zinc)  را به یک فلز متصل می کند که به طور معمول فولاد یا آهن است.

 

انواع گالوانیزه :

نوع  فرایند گالوانیزه ، دوام فلز، مقاومت آن در برابر خوردگی را تعیین می‌کند، و اینکه چگونه فلز در داخل و خارج از آن عمل خواهد کرد و بافت نهایی چگونه به نظر می‌رسد. گالوانیزه گرمایی و الکترو گالاونیزاسیون ؛ دو نوع روش مورد استفاده در محصولات ما هستند .

 

 گالوانیزه گرم گالوانیزه همان گالوانیزه است؟

گالوانیزه گرم قدیمی ترین و محبوب ترین نوع فرایند گالوانیزه است. با این حال، همانطور که قبلا گفتیم، فلزات را می توان به بیش از یک روش گالوانیزه کرد. وقتی که فولاد تمیز در روی مذاب فرو می رود – همانطور که در گالوانیزه داغ فرو می‌رود – یک لایه منحصر به فرد ایجاد می‌شود که  پیوند قوی با فولاد ایجاد می‌کند. این پوشش محافظ نسبت به دیگر پوشش‌ها که تنها به صورت الکتریکی و یا مکانیکی متصل می‌شوند،انعطاف‌پذیرتر است.

گالوانیزه گرم، پوشش روی اعمال‌شده برای محافظت از فولاد را به خصوص در فضای باز  تضمین می‌کند.

 

گالوانیزه الکترولیتی :

پوشش الکتریکی گالوانیزه با استفاده از  روی و ورق های فولادی توسط الکترواستاتیک ساخته می شود. ضخامت پوشش بسیار کم‌تر از فرآیند گالوانیزه گرم است ، اما در پایان یک سطح هموار تر ساخته میشود .

فولاد مورد استفاده در بدنه خودرو با استفاده از الکتروگالوانیزه، گالوانیزه می شود ، زیرا با استفاده از این روش به راحتی میتوان لایه‌های رنگ تزیینی را اعمال کرد. یک روش استفاده از روی(Zinc) برای فولاد از طریق غوطه‌وری فولادی در الکترولیت ، محلول سولفات روی یا سیانور است. روی خالص ، سطح آهن و فولاد را از طریق عمل الکترولیتی می پوشاند .

 

مزایای گالوانیزه الکترولیتی :

۱-  ضخامت و سازگاری پوشش را می توان با استفاده از این فرایند با دقت کنترل کرد.

۲-  درپایان سطح بسیار صافی دارد.

۳-  بهترین چسبندگی رنگ: لایه روی از روش گالوانیزه گرم بیش از حد ضخیم است و باعث بروز مشکلات مربوط به چسبندگی رنگ می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>