لوله مانیسمان
خط تولیدی لوله مانیسمان
آذر ۲۱, ۱۳۹۷
فولاد های آلیاژی
فولاد آلیاژی و انواع آن
آذر ۲۴, ۱۳۹۷

فرآیند مانیسمان

فرآیند مانیسمان

فرآیند مانیسمان

فرآیند شناخته شده به عنوان فرآیند مانیسمان مبتنی بر سوراخ کردن متقاطع است که، برای چندین دهه، در ترکیب با نورد فلزات استفاده شده است. هر دو تکنیک نوردی توسط برادران رینهارد و مکس مانیسمان در پایان قرن نوزدهم اختراع شدند.

روند نورد شدن، که در سال ۱۸۸۶ ثبت شد، اولین بار برای ساخت یک فضای توخالی بدون درز ضخیم از ورق فولادی جامد ساخته شده بود.

برای انجام این کار، شمش تا ۱۲۰۰ یا۱۳۰۰ درجه سانتیگراد گرم می شود و سپس بین دو رول قرار می گیرد که در یک زاویه نسبت به یکدیگر قرار دارند و در همان جهت عمل می کنند و بنابراین شمش را به یک نوع مکانیزم قفل می کنند. همانطور که شمش فلزی در طول رول ها در یک حرکت اسپیلکی به طول  بیشتری می رسد، به یک پلاگین متصل می شود که در انتها هنگام خروج از کارخانه با استفاده از یک نوار چرخان آزاد می شود. تنش متقابل و فشرده سازی تولید شده توسط حرکت چرخشی اسپیلیتی، ریزساختار مواد در هسته را خنثی می کند، و این ایجاد حفره داخلی توسط پلاگین را تسهیل می کند.

در دهه ۱۸۸۰، برادران مانیسمان در حالی که مواد اولیه را برای کارخانه خانوادگی نورد می کردند، متوجه شدند که رول ها در زاویه ای که نسبت به یکدیگر قرار دارند، بنابراین می توانند هسته ی شمع را از بین ببرند و باعث شوند که باز شود. بر اساس این ایده جسورانه و قرار دادن این پدیده برای استفاده منظم، آنها موفق به تولید یک حفره توخالی از یک شمش جامد شدند. به طور طبیعی، این فرآیند و تجهیزات به طور مداوم در طول بیش از ۱۰۰ سال که از آن زمان می گذرد، بهینه شده اند، بنابراین در حال حاضر دیگر پلاگین های تولید تقریبا کاملا صاف در داخل سطح هستند.

علاوه بر این در اوایل دهه ۱۸۹۰، ماکس مانینگ فرآیند مانیسمان را توسعه داد که لوله های سوراخ شده را به لوله های نازک تر با طول بیشتر  رول می کند.

در فرآیند نورد ، یک جفت رول مخروطی شکل-  که بالاتر از دیگری قرار گرفته  در جهت مخالف جریان مواد عمل می‌کند. بدنه ی توخالی با دیواره‌ای ضخیم، با  استوانه‌ای در داخل آن، به سمت رولر پیلرهدایت می‌شود. و همانطور که توخالی چرخانده می شود، یک بار دیگر بین رول ها جلو می رود و یک چرخ نورد جدید شروع می شود.

 

https://geschichte.salzgitter-ag.com/en/faq/what-is-the-mannesmann-seamless-tube-making-process.html

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *