صادرات سنگ آهن از مرز پنج میلیارد دلار گذشت

لوله های سایز بالا
لوله های سایز بالا
جولای 23, 2018
بازار فولاد
نیمه پنهان و نیمه آشکار حباب های قیمت در بازار فولاد!
جولای 25, 2018

صادرات سنگ آهن از مرز پنج میلیارد دلار گذشت

ارزش صادرات سنگ آهن ایران در دوره پنج ساله ۱۳۹۲ تا پایان ۱۳۹۶ به پنج میلیارد و ۷۳ میلیون دلار رسید که متوسط سالیانه آن بیش از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار می شود.

بررسی خبرنگار اقتصادی ایرنا بر پایه جدول های آماری گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می دهد پارسال ارزش صادرات سنگ آهن به یک میلیارد و ۷۲ میلیون دلار رسید و در مقایسه با سال ۱۳۹۵ که ۸۱۷ میلیون دلار بود، رشد بیش از ۳۱٫۱ درصدی داشت.
آمارها نشان می دهد در سال های ۹۴- ۱۳۹۳ ارزش صادرات سنگ آهن کشور به ترتیب یک میلیارد و ۱۱۵ میلیون دلار و ۵۲۲ میلیون دلار ثبت شد.
ارزش صادرات سنگ آهن در سال ۱۳۹۲ بیش از یک میلیارد و ۵۴۷ میلیون دلار بود و نسبت به سال ۱۳۹۱ که ۹۱۷ میلیون دلار ثبت شده بود، رشد ۶۹ درصدی را از آن خود ساخت.
بنابر داده های مورد بررسی، بیشترین رشد صادرات در دوره یادشده مربوط به سال ۱۳۹۲ نسبت به عملکرد سال ۳۹۱ است که ۶۹ درصد رشد تحقق یافت و بیشترین کاهش نیز در سال ۱۳۹۴ در مقایسه با ۱۳۹۳ رخ داد که افت ۵۳ درصدی را نشان می دهد.
در سال ۱۳۹۲ بیش از ۳۰ درصد کل صادرات پنج ساله صورت گرفت.

سهم ۱٫۵ درصدی از کل صادرات

مقایسه جداول آماری در زمینه صادرات سنگ آهن در سال گذشته میلادی ( ۲۰۱۷ ) نشان می دهد استرالیا با صدور ۴۹ میلیارد دلار و سهم ۵۲ درصدی از کل صادرات، رتبه نخست را به خود اختصاص داد.
برزیل و آفریقای جنوبی به ترتیب با ۱۹ میلیارد و پنج میلیارد دلار در رده های بعدی قرار گرفتند.
کانادا و اوکراین به ترتیب چهار درصد و سه درصد از کل صادرات این ماده معدنی را در سال ۲۰۱۷ از آن خود ساختند.
ارزش صادرات سنگ آهن ایران در سال یاد شده یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بود که سهم ۱٫۵ درصدی از کل صادرات را در این بخش به خود اختصاص داد.

چین نخستین خریدار سنگ آهن ایران

برپایه آمارهای مورد بررسی، چین در سال ۱۳۹۶ بیش از یک میلیارد و ۴۳ میلیون دلار از سنگ آهن صادراتی ایران را جذب کرد.
این میزان در واقع افزون بر ۹۷ درصد صادرات این بخش محسوب می شود.
بقیه سنگ آهن صادراتی ایران نیز رهسپار عراق، هند، روسیه، افغانستان و غیره شد.

 هفت واحد سنگ آهن با ثبت تولید بیش از ۳۴٫۴ میلیون تن

آمارهای سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران از هشت واحد عمده تولید کننده سنگ آهن در سال ۱۳۹۶ نشان می دهد این واحدها در مجموع ۳۴ میلیون و ۴۷۶ هزار و ۱۴۶ تن سنگ آهن تولید کردند.
واحدهای جلال آباد، مرکزی، میشدوان، گل گهر و فلات مرکزی (چاه گز) در استان کرمان، چادرملو در یزد و سنگان در استان خراسان رضوی قرار دارد.
پارسال مجتمع سنگ آهن گل گهر (کرمان) با تولید ۱۴ میلیون و ۲۴۱ هزار و ۳۱۰ تن، بیش از ۴۱ درصد کل تولید را به خود اختصاص داد و سنگان با ۲ میلیون و ۱۹۸ هزار و ۴۰۷ تن در ردیف بعدی جای گرفت.

تولید ۱۱٫۲ میلیون تن کنسانتره سنگ آهن در سه ماهه ۱۳۹۷

برپایه اطلاعات آماری سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، در سه ماهه نخست امسال هفت واحد صنعتی- معدنی یاد شده (چادرملو، گل گهر، مرکزی، میشدوان، سیرجان، جلال آباد و فلات) ۱۱ میلیون و ۲۲۳ هزار و ۵۱۲ تن کنسانتره سنگ آهن تولید کردند که نسبت به دوره مشابه رشد ۲۰ درصدی را نشان می دهد.
همچنین تولید سنگ آهن دانه بندی واحدهای مرکزی، چادرملو، سنگان، میشدوان و فلات مرکزی در فصل بهار امسال به یک میلیون و ۴۳۶ هزار و ۱۱۱ تن رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش ۲۲ درصدی دارد.

 مشکلات و راهکارها

بررسی مشکلات این بخش نشان می دهد طرح های توسعه سنگ آهن متناسب با برنامه های فولاد سازی پیشروی ندارد و اخذ عوارض های صادراتی، حق انتفاع و مالیات های مختلف برای فعالان این بخش دغدغه آفرین است.
همچنین بازار ثابت بین المللی (با بازیگری چین) این امکان را فراهم می سازد که قیمت و میزان خرید همواره از سوی خریدار تعیین شود.
کمبود واحدهای فولادسازی که توان تولید با بهره گیری از سنگ آهن عیار پایین را داشته باشند، از دیگر دغدغه های این بخش به حساب می آید.
فروش الزامی سنگ آهن به تولیدکنندگان داخلی با نرخ های تکلیفی از دیگر مشکلات این بخش است و پرداخت های غیرنقدی و مدت دار نیز نارضایتی دست اندرکاران در این بخش را به همراه دارد.
پیشنهاد فعالان بخش سنگ آهن این است که دولت عرصه را به اهل حرفه واگذار کند تا آنها براساس قیمت های جهانی سنگ آهن خود را در اختیار مصرف کننده قرار دهند.
برخورداری از تسهیلات بانکی متناسب با طرح های توسعه ای، پذیرش پروانه بهره برداری به عنوان وثیقه معتبر از سوی سیستم بانکی و حذف یا تعدیل عوارض صادراتی به عنوان بخشی از درخواست های دست اندرکاران سنگ آهن کشور مطرح شده؛ امری که دولت در چهار ماه گذشته برای تسهیل آنها طرح هایی را پیشنهاد کرده است تا همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی، گام های بلندتری برداشته شود.

منبع:دنیای معدن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *