رقم فعلی بهره‌مالکانه منطقی نیست/ معادن سنگ آهن تجمیع شوند

فروش ویژه کلیه ورقهای آلیاژی
شهریور ۱۹, ۱۳۹۵
گشت‌وگذار شبانه در کوچه پس کوچه‌های آهنی
شهریور ۲۰, ۱۳۹۵

رقم فعلی بهره‌مالکانه منطقی نیست/ معادن سنگ آهن تجمیع شوند

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از ایمیدرو، مهدی کرباسیان گفت: ایران دارای دو مزیت مهم صنعت فولاد، ذخایر غنی سنگ آهن و انرژی گاز است که باید از هر دو به نحو بهینه استفاده شود.

وی با بیان اینکه مصرف فولاد یکی از شاخص های توسعه یافتگی کشورها به شمار می رود، افزود: سرانه مصرف فولاد در ایران هم اکنون بین ۲۰۰ تا ۲۲۰ کیلوگرم است که عدد مناسبی نیست و یکی از دلایل آن رکود و نبود ساخت و ساز است. از این رو باید به این حوزه بیشتر توجه شود به طوری که طبق طرح جامع فولاد، سرانه مصرف این فلز به ۳۵۰ کیلوگرم افزایش یابد.
وی ادامه داد: توجه به صنعت فولاد نیازمندِ توجه به سنگ آهن است زیرا که سنگ آهن یکی از ذخایر غنی معدنی ایران است،البته در این زمینه بخش خصوصی محور اصلی است.
رییس هیات عامل ایمیدرو تصریح کرد: در شرایطی که قیمت سنگ آهن و فولاد به طور جدی افت کرده و مشکل رکود وجود دارد، دریافت ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ میلیارد تومان حق انتفاع و حقوق دولتی در شرایط کنونی کارشناسی نیست.
وی افزود: این امر سبب شده که در شرایط فعلی فشار به واحدها و معادن دوچندان شود.
کرباسیان، مسئله اساسی را قیمت تمام شده دانست و ادامه داد: کشور ما به سمت تعادل اقتصادی با منطقه و جهان پیش می رود و تک نرخی شدن ارز در راستای همین اندیشه است.
وی قیمت تمام شده را از مباحث اساسی صنعت فولاد و رقابت دانست و افزود: یکی از بحث های اساسی ، نرخ حمل و نقل است که سبب آسیب زدن به واحدهای کوچک سنگ آهن می شود.
وی ادامه داد: قیمت سنگ آهن در اکثر معادن کشور قابل رقابت است اما به دلایل دیگری همچون کمبود خطوط آهن یا بندر، دچار مشکلاتی می شویم.
کرباسیان، تجمیع واحدهای کوچک سنگ آهن و حمایت از آنها را مهم و ضروری خواند و گفت: شما پیشنهاد بدهید که مثلاً دولت ، ایمیدرو و یا صندوق بیمه فعالیت های معدنی چگونه می تواند از کنسرسیوم حمایت کند و چه کمکی می تواند داشته باشد؟
وی بر لزوم نزدیکتر شدن و همگرایی سنگ آهنی ها و فولادی ها تاکید کرد و افزود: در گذشته سیاست گذاری های سنگ آهن، فولاد و زغال سنگ متمرکز بود و در یکجا تعیین می شد، اما اکنون جدا شده است.
کرباسیان اظهار کرد: تعدادی از طرح های گندله، کنسانتره و آهن اسفنجی تا پایان سال جاری راه اندازی می شود، بنابراین تولیدات سنگ آهن در داخل مورد نیاز خواهد بود و به مصرف داخل می رسد.

منبع:فارس نیوز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *