فولاد mo40
فولاد Mo40 در چه مواردی کاربرد دارد؟
فوریه 26, 2019
پولکی های آلیاژی
فروش انواع پولکی های آلیاژی و فولادی
مارس 2, 2019

جوشکاری ورق گالوانیزه

جوشکاری ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه، یک نوع ورق فولادی است که سطح آن توسط یک لایه عنصر روی، تحت فرآیند گالوانیزاسیون پوشش داده شده است. پوشش روی، به عنوان یک لایه محافظ عمل می کند و از خوردگی ورق فولادی جلوگیری به عمل می آورد. جوشکاری ورق گالوانیزه به منزله اتصال ورق یا ورق های فولادی به یکدیگر است. روش جوشکاری انواع ورق های گالوانیزه طبق استاندارد جهانی جوش، AWS انجام می گیرد.

طبق استاندارد جوش ورق گالوانیزه، دستورالعمل ها، کدها و آزمون های خاصی برای این کار وجود دارند که باید حتماً در هنگام کار، رعایت نمود. طبق این استاندارد، برای جوشکاری ورق گالوانیزه با پوشش روی، لازم است پوشش محافظ روی ورق فولادی حداقل به میزان ۱ تا ۴ اینچ حذف شود تا مواد جوش بتوانند به فولاد نفوذ کنند و آن ها را به یکدیگر متصل کنند.

لازم است توجه شما را در جوشکاری ورق گالوانیزه به این نکته جلب کنیم که مهمترین قیمت این فرآیند، حذف لایه محافظ روی از سطح ورق فولادی است؛ اگر این کار به دقت انجام گیرد می توان مطمئن بود که عملیات جوشکاری به شیوه صحیح خود در حال اجرا است. اهمیت لایه برداری از ورق های فولادی گالوانیزه به قدری است که در نهایت می تواند پایداری و دوام ورق های جوش داده شده را تحت تأثیر قرار دهد.

اگر لایه محافظ روی، موجود بر سطح ورق گالوانیزه به طور استاندارد برداشته نشود ممکن است به عملیات جوشکاری آسیب وارد کند؛ لایه برداری از ورق فولادی گالوانیزه برای جوشکاری از استاندارد ASTM A780 تبعیت می کند. این فرآیند با نام “تخریب لایه روی” یا “لایه برداری” معروف است.

 

نکات مهم در جوشکاری ورق گالوانیزه : 

در طول فرآیند جوشکاری ورق گالوانیزه و البته تمام ورق های فولادی، محصولاتی مانند گازها یا کف تولید می شوند که مقادیر آن ها متفاوت است. عواملی مانند حرارت دهی، برش، قوس پلاسما، هوا یا سوخت های اکسیژن دار می توانند گازها و کف های تولید شده را حذف کنند. به همین دلیل است که رعایت نکات ایمنی محیط کار، به ویژه رعایت موارد ایمنی برای فرد جوشکار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و سلامتی فرد را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد.

کف حاصل از جوشکاری ورق گالوانیزه دارای مقادیر قابل توجهی از آهن، روی، سرب و دیگر فلزات سمی است. این مواد در اثر حرارت جوشکاری از سطح ورق کنده می شوند. این مواد می توانند در اثر استنشاق یا تماس پوستی به فرد آسیب برسانند. رعایت موارد ایمنی مطابق با آنچه در استانداردهای جوش ورق گالوانیزه ارائه شده اند، سلامتی فرد جوشکار را تضمین می کند.

 

اهمیت جوشکاری ورق گالوانیزه مطابق با استانداردهای جوش AWS : 

با توجه به اینکه در جوشکاری ورق گالوانیزه ، لایه محافظت کننده ورق در برابر خوردگی باید حذف شود، جوشکاری صحیح، سلامت سازه و البته تمام سطح ورق را تحت تأثیر قرار می دهد؛ به عبارت دیگر، اگر در محلی که لایه محافظ، حذف شده است، مواد جوش به درستی اِعمال نشوند، این محل به مرور زمان در معرض هوا و رطوبت قرار داشته و در نهایت پدیده خوردگی برای آن رخ می دهد. این دقیقاً همان عامل مخربی است که ورق فولادی را به شدت تخریب می کند.

برای حل مشکل احتمالی فوق، استانداردهای جوش AWS در مورد بازرسی محل جوش ورق های گالوانیزه نیز تدوین شده اند. پس از پایان فرآیند جوشکاری ورق ها، تمام نقاط و سطح فلز به دقت و با استفاده از ابزارهای لازم توسط بازرسان جوش مورد ارزیابی قرار می گیرند. در صورتی که در جوشکاری، عیب یا نقصی وجود داشته باشد باید آن را اصلاح کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *