ثبات نسبی تولید نفت ایران در سه ماه گذشته و پرسش‌های اجلاس آتی فریز نفتی

لزوم استفاده از شرکت‌های «خدمات نفتی» به جای «شرکت‌های بین‌المللی نفتی» در صنعت نفت ایران
شهریور ۱۸, ۱۳۹۵
رویترز خبر داد:لوتوس لهستان به دنبال قرارداد بلندمدت نفتی با ایران
شهریور ۱۹, ۱۳۹۵

ثبات نسبی تولید نفت ایران در سه ماه گذشته و پرسش‌های اجلاس آتی فریز نفتی

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، به نقل از رویترز،‌ بر اساس آمارهای موجود رشد تولید نفت ایران که پس از لغو تحریم‌ها شتاب قابل توجهی به خود گرفته بود، طی سه ماه گذشته روند نسبتاً ثابتی را به خود گرفته است.

این در حالی است که ایران در تلاش است تا از یک سو تولید نفت خود را افزایش داده و از سوی دیگر در نشست ماه آینده فریز نفتی به عنوان یک استثناء اجازه افزایش تولید نفت را داشته باشد.

از زمان لغو تحریم‌ها تولید نفت ایران از ۲٫۸۴ میلیون بشکه در روز به ۳٫۶۴ میلیون بشکه در ماه ژوئن افزایش یافته است که همین امر به مازاد عرضه موجود در بازار جهانی نفت افزوده است اما بنا به اعلام اوپک از ماه ژوئن تا کنون تولید نفت ایران در رقم ۳٫۶۳ میلیون بشکه در روز تقریباً‌ روندی ثابت را پیموده است.

در نشست قبلی فریز نفتی که در ماه آوریل در دوحه قطر برگزار شد اختلاف نظر ایران با عربستان و اصرار عربستان بر پیوستن ایران بر فریز نفتی پیش از افزایش تولید نفت این مذاکرات را به شکست کشاند.

قرار است طی هفته‌های آینده نیز نشست مشابهی با کشورهای عضو اوپک و دیگر کشورهای نفتی نظیر روسیه با هدف محدود کردن عرضه نفت به بازار جهانی برگزار شود. ایران نیز از برگزاری این نشست حمایت کرده اما نظر قطعی در مورد پیوستن به این توافق اعلام نکرده است.

از سوی دیگر منابع آگاه اعلام کرده‌اند که رقم مشخصی برای افزایش تولید نفت ایران مشخص نیست و کشورها در تلاش هستند تا بتوانند هدفگذاری تولید نفت ایران را تشخیص دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *