لوله بدون درز
لوله های فولادی و فرآیندهای تولید آنها
آذر ۲۸, ۱۳۹۷
فولادکربنی
طبقه بندی فولاد کربن و فولاد آلیاژی
دی ۳, ۱۳۹۷

تفاوت بین فولاد ضد زنگ ۳۰۴ و ۳۱۶ چیست؟

فولاد ضد زنگ

تفاوت بین فولاد ضد زنگ ۳۰۴ و ۳۱۶ چیست؟

فولاد ۳۰۴ شامل ۱۸٪ کروم و ۸٪ نیکل است در حالی که فولاد ۳۱۶ شامل ۱۶٪ کروم، ۱۰٪ نیکل و ۲٪ مولیبدن است. مولیبدن برای کمک به مقاومت در برابر خوردگی به کلرید (مانند آب دریا و نمک های ضد انجماد) اضافه شده است.

با توجه به مطالعات صورت گرفته این نتیجه بدست امد که استفاده از فولاد ضد زنگ ( استیل) ۳۱۶ به جای فولاد ضد زنگ (استیل) ۳۰۴ در یک محفظه در فضای باز که در مجاورت عناصر محیطی قرار می گیرد (مثل یک دستگاه نفتی)، طول عمر محفظه نه تنها افزایش می یابد بلکه نسبت به محیط اطراف بسیار ایمن تر نیز است.

 

تفاوت استیل ۳۰۴ با استیل ۳۱۶ در چیست؟

فقط با نگاه کردن به آن ها نمی توانید نوع آنها را تشخیص دهید. تفاوت  ظاهری بین دو قطعه یکسان از ورق استیل، از نظر جلا یا دانه ها وجود ندارد. به همین دلیل شما نیاز به یک گزارش آزمایش مواد (MTR)  برای تأیید اینکه کدام استیل به عنوان ۳۰۴ یا ۳۱۶ است، دارید.

 

استیل نوع ۳۰۴ چیست و چه کاربردی دارد؟

ورق استیل ۳۰۴، با محتوای کروم و نیکل و کربن کم، بیشترین کاربرد را دارد و به طور گسترده ای به عنوان فولاد ضد زنگ(استیل) آستنیتی استفاده می شود. آلیاژهای آن همه تغییرات آلیاژ آستنیتی نیکل ۱۸٪ و کروم۸٪ است. نوع ۳۰۴ به مقاومت در برابر اکسیداسیون، خوردگی شناخته است و دوام خوبی دارد. برای ساخت انواع وسایل استفاده و کاربرد راحتی دارد و تمیز کردن آن آسان است. نوع ۳۰۴ از جنس استنلس استیل در محفظه های الکتریکی مقاوم در برابر خوردگی، قالب بندی خودکار، پوشش چرخ، تجهیزات آشپزخانه، گیره شلنگ، سخت افزار ضد زنگ، مخازن ذخیره سازی، مخازن تحت فشار و لوله سازی استفاده می شود.

 

استیل نوع ۳۱۶ چیست و چه کاربردی دارد؟

ورق استیل ۳۱۶، نوع فولاد مقاوم در برابر خوردگی و مقاوم در برابر حرارت از جنس کروم و نیکل با مقاومت بالای خوردگی در مقایسه با سایر فولادهای کروم و نیکل در معرض انواع مختلف مواد شیمیایی مانند آب دریا، محلول های نمک و غیره است. از آنجاییکه آلیاژ فولاد ضد زنگ نوع ۳۱۶ دارای مولیبدن است، مقاومت شیمیایی بیشتری نسبت به نوع ۳۰۴ دارد. نوع ۳۱۶ دوام، آسان ساخت، تمیز،  و جوش پذیر است. این استیل در برابر اسید سولفوریک، کلرید، برومید، یدید و اسیدهای چرب در دمای بالا به طور قابل توجهی مقاوم است. استیل حاوی مولیبدن در تولید داروهای خاص لازم است تا از آلودگی فلزات بیش از حد جلوگیری شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>