بی‌توجهی به اصول ایمنی؛ مهمترین عامل حوادث پتروشیمی‌ها

پیشنهاد دو شرکت ایرانی برای توسعه آزادگان جنوبی زیر قیمت توتال
شهریور ۲۳, ۱۳۹۵
حریق در پتروشیمی کیمیا بندرامام اطفا شد
شهریور ۲۴, ۱۳۹۵

بی‌توجهی به اصول ایمنی؛ مهمترین عامل حوادث پتروشیمی‌ها

به گزارش ایلنا، علی محمد بساق زاده، مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی، در نشست خبری «واکاوی دلایل حوادث آتش سوزی اخیر در صنعت پتروشیمی»، در پاسخ به پرسشی مبنی بر جنبه های اجتماعی این حوادث توضیح داد: حوادث جنبه های مختلف فنی، امنیتی، سایبری و غیره دارد که هر یک از این جنبه ها از سوی بخشهای مسئول در حال بررسی است.

وی درباره ابعاد فنی حوادث اخیر صنعت پتروشیمی تصریح کرد: اگر استانداردها و دستورعملهای اچ اس یی رعایت می شد این حوادث رخ نمی داد.

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر اجرای صحیح دستورعملهای اچ اس یی و رعایت استانداردهای لازم در زمینه ایمنی و اچ اس یی از سوی مجتمع های مختلف تاکید کرد و در عین حال افزود: طراحی برخی از مجتمع های پتروشیمی مربوط به گذشته است که باید به روز شود.

بساق زاده با اشاره به فضای مناسب ایجاد شده در دوره پسابرجام آن را فرصتی مناسب برای بهره گیری از فناوریهای روز دنیا در زمینه بهینه سازی، ایمنی و اچ اس یی در سطح جهان دانست که با این اقدام افزون بر جلوگیری از حوادث، راندمان تولید و کیفیت محصولات افزایش می یابد.

مدیرکنترل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ادامه نشست خبری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اعلام غیرقانونی بودن اخطار وزیر نفت درباره قطع خوراک پتروشیمی های متخلف از سوی برخی از مدیران این مجتمعها، با قانونی خواندن اخطار و دستور بیژن زنگنه، وزیر نفت برای قطع خوراک پتروشیمی هایی که ایمنی را رعایت نمی کنند، افزود: این اخطار مطابق قانون نفت است.

بساق زاده با اعلام این که وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی، تامین خوراک مجتمع ها را دنبال می کنند و امسال هم میزان ارائه خوراک افزایش داشته است، یادآور شد: اگر مجتمعها به اصول ایمنی توجه نکنند، احتمال قطع خوراک و فعالیت آنها وجود دارد.

وی افزود: پتروشیمی های حادثه دیده نیز تا زمانی که همه اصول ایمنی را برقرار نکنند، خوراک تحویل نمی گیرند.

بساق زاده افزود: مطابق قانون اگر مسائل محیط زیستی، ایمنی، پزشکی و سرمایه انسانی و دیگر موارد دیگری که مورد اشاره قرار گرفته است، رعایت نشود، خوراک مجتمعهای پتروشیمی قطع خواهد شد و قانون نفت این پیش بینی ها را انجام داده است.

این مدیر شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره میزان خسارت حوادث اخیر توضیح داد: بر اساس برآورد بیمه، خسارت واحد حادثه دیده پتروشیمی بوعلی سینا در حدود ١٠٠ میلیون دلار خسارت دیده است.

وی با اشاره به این که بازسازی واحدهای مجتمع پتروشیمی بوعلی سینا در حال انجام است؛ توضیح داد: تا زمانی که  بازسازی ها کامل نشود نمی توان میزان خسارت را برآورد کرد.

بساق زاده با اعلام این که  میان شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مجتمعهای پتروشیمی هماهنگی و همکاری وجود دارد، گفت: حوادث آتش سوزی اخیر زنگ خطری بود تا در زمینه پیشگیری اقدامهای بیشتری انجام دهیم.

وی با اعلام این که  میان شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مجتمعهای پتروشیمی هماهنگی و همکاری وجود دارد، گفت: حوادث آتش سوزی اخیر زنگ خطری بود تا در زمینه پیشگیری اقدامهای بیشتری انجام دهیم.

مدیرکنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی ضرورت رعایت دستورعمل ها از سوی مجتمعهای پتروشیمی را مورد توجه قرار داد و  از تعامل و همکاری میان شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مجتمعهای پتروشیمی ابراز رضایت کرد.

وی با اشاره به وارد مدار شدن پتروشیمی بوعلی سینا گفت: اکنون تنها واحد پارازایلن این مجتمع پتروشیمی فعال نیست که در یک برنامه کوتاه مدت قرار است این مجتمع وارد مدار شود و در برنامه‌ای بلند مدت قرار است اصلاحات جدی در این واحد انجام گیرد.

بساق زاده در پایان بر ارتقای سطح استانداردها، آموزش و همچنین توجه به پیشگیری تاکید کرد.

منبع: خبرگزاری ایلنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>