ورق استیل 304
ورق استیل ۳۰۴
نوامبر 1, 2018
فولادهای ضدزنگ
فولاد ضد زنگ (استنلس استیل)
نوامبر 5, 2018

استفاده ورق گالوانیزه در پروژه ها و کارهای روزمره

فرآیند گالوانیزه کردن

آیا می دانستید که فرآیند گالوانیزه کردن با استفاده از پوشش محافظ روی باعث جلوگیری از زنگ زدگی فولاد و آهن میشود ؟

شایع ترین روش در کارگاه های تولید ورق، فرآیند گالوانیزه کردن است. این فرآیند، با غوطه ورکردن قطعات فلزی در یک وان از روی ذوب شده صورت می گیرد.

این حفاظت به سه روش متفاوت انجام می شود:

 • با اعمال پوشش روی، مانع از تماس عناصر دیگر به فولاد یا آهن می شوند.
 • این ماده به عنوان یک آند انحصاری عمل می کند که جزء اصلی سیستم حفاظت کاتدیک گالوانیکی (CP) است که برای

حفاظت از فلز و یا جلوگیری از خوردگی استفاده می شود. این به این معنی است که اگر پوشش خراشیده شود، فولاد یا آهن باقی مانده در زیر پوشش روی محافظت خواهد شد.

 • این جزء خصوصیات ذاتی فلز روی است که ضد خوردگی است پس با استفاده از این پوشش بر روی آهن به بهترین عملکرد از این فلز میرسیم.

الکتروگالوانیزه :

به روشی گفته میشود که جریان الکتریسیته در جذب روی در سطح فولاد دخالت دارد و باعث بافت بهتر گالوانیزه در سطح فولادی می گردد.

بنابراین، کدام ورق های فلزی به این نوع فرآیند حفاظت نیاز دارند؟

به شما لیستی از کاربردهای رایج را برای ورق گالوانیزه می دهیم:

پروژه های ساختمانی:

به طور کلی، شایع ترین استفاده برای ورق گالوانیزه برای پروژه های ساخت و ساز تجاری است. با این حال، کاربردهای خاص ورق گالوانیزه در این پروژه ها عبارتند از:

 • سایبان بالکن ها
 • فریم های ساختمان
 • دودکش
 • نرده ها
 • راههای صنعتی
 • نردبان
 • پله ها
 • مبلمان خیابانی

لوله کشی:

لوله های گالوانیزه در ابتدای قرن بیستم جایگزین چدن و ​​سرب در لوله کشی آب سرد شدند. برای افزایش طول عمر، برخی از لوله های گالوانیزه با رزین اپوکسی پوشانده شده اند که یک ماده مشتق شده از نفت است که به دلیل چسبندگی عالی، مقاومت شیمیایی و حرارت و خواص عایق شناخته شده است.

پس از جنگ جهانی دوم، لوله های گالوانیزه با لوله های مس و پلاستیکی برای خدمات آب آشامیدنی داخلی در خانه ها، مدارس و مکان های مشابه جایگزین شدند. با این حال، لوله های فولادی گالوانیزه هنوز برای برنامه های کاربردی در فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند که نیاز به قدرت مکانیکی عالی فلز دارند، به ویژه در شرایط نامساعد هوا.

تجهیزات زمین بازی:

تجهیزات بازی کودکان مانند قفسه های دوچرخه، سالن های ورزشی جنگل ها، و چرخ های فلزی با فولاد گالوانیزه ساخته می شود زیرا مقاوم به زنگ است.

حمل و نقل:

اتومبیل و هواپیما مصرف کنندگان بزرگ فولاد گالوانیزه هستند. در قسمت های مختلف صنعت حمل و نقل مانند تجهیز کارگاه ها و ایستگاه های مسافربری و باری و … از این فلز استفاده بسیاری می شود.

سیم طناب(سیم بکسل):

از آنجا که طناب یک محصول با استرس بالا است، فرآیند پوشش روی داغ می تواند مقاومت فولاد را در مقیاس قابل توجهی به علت ضعف هیدروژن کاهش دهد. و اینکه با افزایش ورود هیدروژن به فلز، فولاد شکننده می شود.

برای حل این مشکل، فولاد ضد زنگ برای محصولاتی مانند کابل برق، مواد اتصال دهنده ساختمانی، قفل پنجره و غیره استفاده می شود.

به طور خلاصه، روی مقاوم در برابر خوردگی، رطوبت، زنگ زدگی و خراش است. این کار فلزات را در حین حمل و نقل، نصب، و خدمات محافظت می کند. به همین دلیل استفاده از فولاد و ورق گالوانیزه از لپ تاپ ها زمین های بازی و اتومبیل و هواپیما، و … بسیار پرکاربرد و مقرون به صرفه است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *