ورق های گالوانیزه رنگی
ورق های گالوانیزه رنگی
تیر ۱۰, ۱۳۹۸
ورق فولادی A537 CL1
ورق فولادی A537 برای ساخت مخازن تحت فشار
تیر ۱۵, ۱۳۹۸

فولاد گالوانیزه در مقابل آلومینیوم :

ورق های گالوانیزه رنگی

ورق های گالوانیزه رنگی

تفاوت بین فولاد گالوانیزه و آلومینوم  با مقایسه خواص هر دو حاصل می‌شود. آلومینیوم یک فلز است و همه ویژگی‌های فلز – که عبارتند از مقاوم در برابر خوردگی، انعطاف‌پذیر و یک هدایت حرارتی خوب را دارا می باشد .

آلومینیوم هم چنین مقاوم به آب و هوا است و می‌تواند ماشین کاری شده و یا لحیم‌کاری شود. آلومینیوم به همراه دیگر فلزات، آلیاژهای آلومینیوم می‌سازد و آلیاژهای آلومینیوم به خاطر خواص موثر و مقرون‌به‌صرفه آن‌ها شناخته می‌شوند.

در حالی فولادهای گالوانیزه به دست می‌آیند، که فولاد کربنی در روی ذوب‌شده فرو می‌رود که مانند یک لایه نازک به فولاد می‌چسبد. فولاد آلیاژی از آهن است و به استحکام آن مشهور است و برای ساخت و ساز یا مصالح ساختمانی استفاده می‌شود. این کار به منظور جلوگیری از خوردگی فولاد ضد خوردگی فولاد لازم است. این روش را لوئیچی گالوانی ایتالیایی ارائه کرد تا اطمینان حاصل کند که فولاد می‌تواند از خوردگی و یا زنگ با پوششی از روی محافظت شود.

فرآیند گالوانیزاسیون برای فولاد کربن اثر متفاوتی دارد که به تولید قطعات مختلف صنعتی کمک می کند و در فرم های مختلف موجود است. فولاد گالوانیزه همچنین برای ساخت قاب های مسکونی، جاده های کامیون و اتوبوس، لوازم خانگی، برج های الکتریکی و سایر وسایل نقلیه مختلف برای استفاده ما در زندگی روزمره استفاده می شود.

آلومینیوم دارای چگالی پایینی است، که در مقایسه با فولادهای گالوانیزه باعث افزایش تبادل گرما می شود. در دستگاه های مختلف صنعتی، آلومینیوم به دلیل افزایش عملکرد و وزن کم تر از فولادهای گالوانیزه ترجیح داده می شود. چگالی پایین فلز کمک می کند که یک هدایت حرارتی بهتر باشد. در مورد وزن، آلومینیوم در برابر فولادهای گالوانیزه برنده می شود. کیفیت آن سبک است، حرارت موثر گرما، خواص خنک کنندگی و یخ زدگی آن و نیز فواید موثر آن، آن را به یک ماده بهتر از فولاد تبدیل می‌کند.

محصولات آلومینیومی به خاطر خواص ضد باکتری خود و به راحتی تمیز شدن، ترجیح داده می‌شوند به خصوص زمانی که مواد غذایی وجود دارد. همانطور که در مقایسه با سطوح سخت و صیقلی آلومینیوم، سطوح فولادهای گالوانیزه بسیار متخلخل و زبر هستند، که می‌توانند باعث رشد باکتری شده و پردازش مواد غذایی را آلوده کنند.

فولاد ضد زنگ ماده‌ای ایده‌آل برای استفاده در فرایندهای صنعتی است که هیدروکسید سود سوزآور و پتاسیم در آن دست دارند، زیرا فولاد گالوانیزه یک لایه روی دارد که نسبت به محلول آلکالین ملایم مقاوم است؛ بیش تر از آلومینیوم. فولاد گالوانیزه و آلومینوم هر دو با یکدیگر سازگار هستند و در مقیاس گالوانیزه مجاور یکدیگر قرار دارند. بسیاری از زیربناهای آلومینیومی با فضای داخلی فولاد گالوانیزه ساخته شده در نیم قرن گذشته وجود دارد.

خلاصه:

۱. آلومینیوم یک فلز است، در حالی که فولادهای گالوانیزه با یک فرآیند نورد داغ به دست می‌آیند که در آن فولاد کربنی  در روی فرو می‌رود.

۲. فولاد گالوانیزه یک سطح متخلخل و سخت دارد که تمیز کردن آن دشوار است.

۳. سطوح آلومینیوم سخت و صاف هستند، که به حذف رشد باکتری با روش تمیز کردن آسان کمک می‌کند.

۴. فولادهای گالوانیزه و آلومینیوم هر دو با هم سازگار هستند.

۵. آلومینیوم به خاطر خواص رسانایی، ضد خوردگی و هدایت گرمایی آن ترجیح داده می‌شود در حالی که فولاد گالوانیزه سنگین‌تر و گران‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *